| Inception a întrebat:

cred ca unii dintre voi au auzit de visele lucide, vise in care esti constient de faptul ca visezi si le poti controla.
Ce trebuie sa fac sa am si eu astfel de vise.
Ce tehnici ati folosit imi puteti da detalii. Vreau raspunsuri de la cei care au avut aceasata experienta si daca ati incercat cu unde binaurale.
Funda pentru cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am observat ca cand invatam mult aveam vise de astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista multa confuzie despre acest subiect.
Chiar unii care au scris carti, nu au idee despre ce este vorba.

| Inception explică (pentru anonim_4396):

Visele lucide si dedublarea astrala sunt doua fenomene diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inception):

Este fix acelasi lucru.
Difera gradul de constientizare al subiectului care oricum este unul destul de mic.
Un gram de experienta valoreaza mai mult decat o tona de carti citite.
Este cam acelasi lucru cu discutiile despre sex.
Pana nu experimentezi vorbesti cam in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu nu am putut sa imi induc in mod voit un vis lucid, dar nu inseamna ca nu am experimentat. Ce priveste controlul lor, e minim, nu poti mediu visului, deoarece dat prin subconstient, si da e un fenomen foarte asemanator cu asa-numita calatorie astrala ( eu cred mai degraba ca e o calatorie mentala). Ideea e ca atat in vis cat si ceia ce se numeste "calatorie astrala", te poate paste cele mai mari temeri de care nu erai constient. In cazul asta e bine sa iti iei un "ghid", adica iti imaginezi o persoana, care iti cunoaste propria minte mai bine decat tine (stiu absurd), ideea e ca nu vorbim de o realitate perse cum zic uni, ci vorbim de o realitate mentala (strict subiectiva).

Răspuns utilizator avertizat