| Robix a întrebat:

Cum poti controla visele?

Răspuns Câştigător
| Maddu a răspuns:

Nu poti controla visele.sa visezi face parte din viata chiar daca visezi urat sau frumos. uneori iti face bine asta!

15 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Te gandesti intens la ceva inainte sa adormi si sigur vei visa acel lucru

| ILied a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca esti in vis. Apoi ce te gandesti se intampla. Asa mi s-a intamplatsi mie si am avut niste aventuri pe Madagascar happy
Ca sa stii ca esti in vis intoarce capul (in vis), fixeaza-ti un obiect la care sa te uiti, uite-te la el vreo 4 secunde apoi intoarcete cu capul in fata. Dupa, uite-te din nou inapoi si daca a disparut obiectul la care te uitai mai devreme inseamna ca esti in vis.

| toni_3014 a răspuns:

Daca le-ai putea controla nu ar mai avea nici un farmec.

| Mimii9832 a răspuns:

Cine nu si-ar dori ca visele sale sa devina realitate? Nu este un text publicitar, ci o simpla intrebare, la care unii au gasit raspunsul. Mai precis, este vorba despre ceea ce se numeste visul lucid sau constient. Cu alte cuvinte, poti constientiza ceea ce visezi, si chiar sa intervii cateodata asupra actiunii care se deruleaza in vis. Cum este posibil sa se intample astfel?

Poate ca pare ceva simplu, insa visul constient nu este echivalent cu a controla mintea. Numai pentru ca visezi ca zbori, acest lucru nu inseamna ca realizezi ca, in fapt, esti in perfecta siguranta, in patul tau. Dupa cum faptul ca esti constienta ca visezi nu te ajuta neaparat sa poti exercita vreun control asupra a ceea ce se intampla pe durata visului. Nu ti s-a intamplat sa-ti doresti sa te trezesti si totusi, acest lucru sa nu fie posibil pe moment?

Odata ce ai inteles care este diferenta intre cele doua concepte (respectiv, visul constient si controlul mintii), poti invata cum sa visezi si sa fii, in acelasi timp, lucida. Ce ti-ai dori sa faci in vis? Sa escaladezi Everestul? Nu este imposibil, cel putin nu in lumea viselor...

Senzatia pe care o vei avea va fi una deosebit de intensa, intrucat creierul uman nu poate sa faca diferenta intre o actiune care se petrece in realitate si ceea ce se petrece in vis.

Cum ar trebui sa procedezi?

In primul rand, noteaza amanuntit ceea ce visezi (un minimum antrenament se impune). Imediat dupa trezire, descrie intr-un jurnal fiecare vis, fara a omite, pe cat posibil, nici un detaliu. Acest lucru te va ajuta sa te familiarizezi cu modul in care se desfasoara visele. Daca visezi in culori, ai sanse cu atat mai mari sa-ti amintesti cat mai mult din visul respectiv.

Cum vei sti ca ai facut progrese in ceea ce priveste visul constient? Atunci cand vei realiza (in timpul visului) ca ceea ce se intampla nu ar fi posibil in realitate. "Parea atat de real", spun multi despre visele lor. Aceste persoane ar mai trebui sa lucreze in ceea ce priveste visul lucid.

In fiecare seara, gandeste-te la ceea ce ti-ai dori sa visezi - sau pe cine, daca este vorba de o persoana. Imagineaza-ti cu lux de amanunte cum ar urma sa se desfasoare actiunea din vis, inclusiv replicile "personajelor". Poate ca nu se va intampla in prima noapte, nici in cea de a doua, dar momentul nu se va lasa mult timp asteptat...

| PopStarInMyMind a răspuns:

Buna!
Din cate am citit eu, trebuie sa scrii pe o foaie ce vrei sa visezi detaliu cu detaliu si sa o citesti atent inainte de culcare de mai multe ori! Si sa te gandesti numai la chestia aia! Nu stiu daca merge, dar ai putea sa incerci! Cred ca o sa incerc si eu!
Sper ca te-am ajutat!

| stiiix a răspuns:

De exemplu inainte de a te culca, gandeste-te la lucrul pe care vrei sa-l visezi, uneori functioneaza. Dar visele sunt ceva care tin de inconstient si nu stiu daca neaparat pot fi controlate.
Cred ca totul tine de puterea mintii! laughing

| doinitza12 a răspuns:

Inainte de culcare gandeste-te la ceva ce vrei sa visezi si o sa visezi.visele sunt influentate de ce gindim inainte de culcare

| LigiMe99 a răspuns:

Este greu da se poate. In primul rand, se cheama vise lucide si trebuie sa iti dai seama ca e un vis, numai asa il vei putea controla. Trebuie din ora in ora sau din juma' de ora in juma' de ora sa faci ceva gen sa aprinzi si sa stingi lumina sau sa bati din palme. Sa-ti faci un fel de reflex. Apoi, de fiecare data cand te trezesti trebuie sa iti notezi intr-un carnetel al tau toate detaliile din vis. Asta te ajuta sa iti cunosti visele. Iar dupa o luna, doua in vise va incepe sa iti apara reflexul pe care ti l-ai format ( sa aprinzi lumina, sa bati din palme, etc.) si iti vei da seama ca e un vis. Atunci il vei putea controla. big grin fundita? plzz

| criscalin a răspuns:

Nu te lasa coplesit de ele si sa stii mereu ca exista limite care nu pot fi depasite. ASTA NU INSEAMNA CA TREBUI SA RENUNTI. Eu zic ca poti sa le inplinesti daca ai un prieten

| Scorpions13 a răspuns:

Nu poti sau doar sa te gandesti la ceva frumos inainte sa te culci cum ar fi persoana iubita sau altceva

| Bloodytail a răspuns:

Eu am reusit de 2 ori odata cand eram mai mic si odata recent :

am dormit la pranz vreo 2 ore si la sfarsit am vistat ca m-a luat cineva nu putem sa ii vad fata si m-a aruncat in mijlocul casesi si de acolo nu puteam sa sa misc... nu am renuntat si pentru 1 secunda m-am trezit si am adormit la loc iar dupa aia imi dadeam putin seama ca sunt in vis... si m-am trezit

mai demult se intampla seara m-am culcat si am intrat usor intr-o transa sa ii spun asa si adat mama televizorul tare ( ahhhhh) si m-am trezit

am mai incercat de curand sa nu adorm si sa intru usor in starea de somn si sa pot sa controlez dar eram prea obosit ca am venit de la antrenament si am picat lat...

am vazut la discovery mai de mult ca faceau anumiti oameni niste teste in privinta asta si aveau anumiti ochelari speciali si atunci cand detectau miscarea ochilor ( cand visezi si esti foarte relaxant se misca ochii big grin) aprind o luminita nu foarte puternica pentru ati da seama ca vesezi...

acum nu stiu ce sa zic ca nu dadeau prea multe detalii incerca atunci cand dormi sa adormi usor si sa te concentrezi putin nu stiu cum sa iti explic...

| Anonime a răspuns:

Asta cred ca este aproape imposibil... Dar daca vrei sa visezi ceva inainte de culcare de gandesti intens la acel lucru... Mie asa mi s-a intamplat straight face.

| ledzepp a răspuns:

Raspunsul tau castigator este cel mai aiurea raspuns pozibil.Stii de ce? Pentru ca de fapt poti controla visele.Iti spun asta pentru ca eu le pot controla. Exista foarte rar dati cand imi dau seama ca visele sunt vise si le pot controla, mai exact pot sa fac ce vreau...dar nu stiu daca toata lumea poate.Ce voiam sa-ti zic era ca de fapt se poate sa controlezi visele.big grin

| adelina_4148 a răspuns:

Nu ne putm controla visele de obicei visam ce e sub constientul nostru. sau daca pe parcursul zilei tei gandit intens la ceva seara " deseori visezi" ceva legat de gandul acela. Sau incearca ca ininte sa dormi sa te gandesti la ceva ce iti place tie. deseori se intamla sa visezi
succes happy