| floricica_5877 a întrebat:

Vreau sa va intreb pe voi oamenii, caci si eu sunt om la randul meu si tot nu am aflat raspunsul la intrebarea asta. De ce sunt atat de rai oamenii? De ce trebuie mereu sa ne afirmam cu pumnul, bata, parul, caci altfel ceilalti te iau de fraier, te desconsidera, nu mai conteaza ce fel de calitati ai, daca esti bun, toti te calca in picioare. Chiar nu mai pot exista relatii normale interumane in zilele noastre? Numai cocalarii, tupeistii, pitipoancele au dreptul la viata? Voi cum vedeti societatea din ziua de azi? Si ce trebuie sa faci ca sa supravietuiesti mitocaniei urbane de zi cu zi?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru tine. Din felul cum te exprimi, inteleg ca ai avut astfel de experiente neplacute in ultima vreme. As vrea sa ti spun ca asa ceva se intampla foarte rar sau ca ai avut tu mai mult ghinion decat altii. Din pacate cunosc si eu destule persoane care au avut diverse incidente, ori in trafic, ori pe strada pur si simplu sau cu unii vecini, samd. In tara noastra politia si legile sunt facute pentru a fi respectate de catre cei fraieri, adica oamenii cinstiti, corecti care oricum nu au nevoie de legi, pentru ca au bun simt si o educatie primita de acasa. Ceilalti, categoria "animale" (desi termenul jigneste bietele animale), care se dau jos din masini cu bata de baseball, scuipa cojile de seminte in mijlocul autobuzului, de aleile din parc nu mai vorbim, ar trebui reeducati sau civilizati de catre societate, daca am trai intr o tara care se respecta. Cum acest lucru nu se intampla si astfel de golanii, marlanii sunt facute inclusiv de catre mai marii tarii, fireste ca vom fi plini in continuare de pitzi, cocalari, samd. Si eu ma intrebam oare de ce Elvetia, Austria pot fi tari asa de curate, frumoase, ingrijite si Romania nu? De ce ei reusesc sa faca probabil din turism o parte importanta din venitul national si nu auzim de super crize economice, de redus pensii (care oricum sunt de 100 de euro)? Poate pentru ca ei sunt intr adevar oameni civilizati, ai caror locuitori au insusite de cand sunt mici copii, cateva notiuni din acestea profund abstracte pentru poporul roman, de genul minima educatie?! Cineva mult mai in varsta mi a spus odata, ca civilizatia unui popor se face prin legi si prin aplicarea lor, ca la carte. Altfel spus, daca politia ar amenda cu 500 de lei aruncatul unei tigari pe jos (ar fi suficiente cateva cazuri de astfel de amenzi date in Bucuresti), eu sunt sigur ca foarte putini ar mai avea curaj sa faca acest gest. La fel si cu alte gesturi similare. Idee de bani pentru statul roman, pentru a nu si mai bate joc de cei si asa amarati cum sunt pensionarii cu cateva sute de ron carora le reduc si acesti bani? Verificati miile de proprietari de limuzine aflati in evidenta RAR, verificati miile de proprietari a cate 3-4 vile, samd. Cei care si au facut aceste averi prin cai legale, tot respectul. Restul= puscarie si desigur confiscarea bunurilor pe care nu le pot justifica. Simplu! Asa a lucrat fiscul american si nu din greseala, este si astazi inca SUA una dintre cele mai puternice tari ale lumii. Bye.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Drept la viata avem toti. Dar putini stiu sa isi traiasca viata. Da si in categoria asta intra si piti, coca & co.Sa fi cocalar sau piti e greu.Iti trebuie mult timp si nu neaparat minte dar clar imaginatie sa iti imaginezi o lume a ta roz, privita din spatele unei perechi de ochelari de soareoh go on
Societate nu mai exista de mult, aici. E vorba de sclavie. Un revolutionar fel de sclavie democraticawinking

| Bacemi a răspuns:

In societatea de azi trebuie de multe ori sa te izolezi. Singuratatea e mult mai benefica pentru ca ajungi sa te cunosti mai bine si sa descoperi ce vrei de la viata. Dar trebuie sa fii constient ca nu e drept solutie permanenta. Trebuie sa incerci sa ii cunosti pe cei din jur si sa intelegi care sunt persoane sincere si binevoitoare. Trebuie sa le accepti in viata ta pe acestea si sa respingi orice persoana falsa.

| siwel a răspuns:

Mie mi-e groaza de cata rautate e in mine. Asa ca nu ma mir de intreaga Romanie.
Un episcop a vrut sa schimbe lumea! Pe la 60 de ani si-a dat seama ca nu poate si si-a propus sa isi schimbe tara. Pe la 70 de ani si-a propus sa isi schimbe biserica. Nu a reusit si la 80 de ani si-a spus sa isi schimbe familia. Nu a reusit. Pe patul de moarte si-a spus ca ar fi fost bine daca si-ar fi propus sa se schimbe pe el la inceput. Poate ca asta i-ar fi dat sanse sa schimbe si altceva.

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Imi pare rau sa aflu ca esti dezacumagita de semi-civilizatia sau semi-societatea umana a secolului XXI, Iar ca sa-ti raspund la intrebare Am sa incep prin introducerea unui simplu cuvint care defineste exact ceea ce vreau eu sa spun,, JUNGLA. Traim intr-o jungla in care religia si politica ne tine aliniati si sub control pentru a evita haosul, suntem cea m ai interesanta specie de pe planeta Si cea mai periculoasa, Tine minte doar atit, Un sobolan face multe lucruri scarboase Insa un sobolan nu ar avea niciodata s. e. x cu un alt sobolan MORT,, Asta doar Oamenii fac,

| profudereligie a răspuns:

Oamenii nu sunt răi, dar sunt fricoşi. Frica îi face să fie violenţi. Şi se ascund de frică în masca de "cocalari, tupeişti şi piţipoance". Fenomenul, grav, este că şi ceilalţi devin ca şi ei, îi blamează în loc să îi ajute, îi înjură în loc să le zâmbească, devin şi ei "cocalari, tupeişti şi piţipoance".

| zuzumic a răspuns:

Din pacate toate valorile au disparut o data cu aparitia manelelor... cred ca doar dupa ce vor disparea manelele, comportul de mahala si lenea din constinta romanilor o sa devenim oameni pana atunci vom fi animale cu patru picioare care se cred mai susperioare

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Peste tot in lume exista astfel de oameni insa cred ca in Romania sunt cei mai multi si asta pentru ca aici legile nu sunt respectate de nimeni

| marissa a răspuns:

Floricico, da-ti ca tema sa vezi numai ce e bun in oameni. Dupa ce ai exersat tema, invata sa iei oamenii asa cum sunt.Fiecare va raspunde pentru faptele lui. Tu raspunzi de ale tale.Probabil ceva in tine rezoneaza cu acel asa-zis rau. Zicea un nene intelept, Aivanhov, ca sa lasam hrana spiritelor de lumina ce e rau in noi. Te las pe tine sa reflectezi la asta. Te sarut cu drag.

| LoveMusic a răspuns:

Floricico, sunt perfect de acord. Poţi fi rău, bun, că toţi te calcă în picioare.Lumea e aşa ca să se creadă "Şmecheră","Boss" şi "Barosană". De ce? Nici nu am înţeles şi nu voi înţelege vreodată. Poti doar sa treci calvarul numit depresie si sa zambesti fals doar pentru buna impresie, fiindca daca nu te porti asa, devii prada lumii rele.Nu este corect.Fiecare om are o parte buna in el, dar trebuie mai intai sa o descopere si fiecare om are frumusete in felul lui, dar oamenii sunt prea invidiosi sa o vada si de fapt, gasesc defectele. Uite ce e, nu e corect! Dar trebuie sa ne adaptam societatii umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai stomacul tare. agresivitatea e in crestere, dar inca se poate supravietui. ai si tu dreptul la viata, dar si ei. din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu agreez sa-mi fac dreptate cu pumnul, parul sau alte chestii din astea minore.Cu mitraliera cred ca e mult mai eficace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca apelezi la bataie, asta inseamna ca esti rau? Animalele stiu ce este raul? Ele apeleaza am des la astfel de lucruri, dar par fara cunostinte.
Suntem oameni, ceea ce ne diferentiaza de celelalte specii prin aspect dar si mentalitate. Putem intelege unele lucruri, avem suflet. De aici, apare invidia, prostia si alte sentimente care nu au intotdeauna importanta.
Contrastul dintre bine si rau va exista permanent. Mie mi s-ar parea scurta si plictisitoare o viata fara griji.

| upgrade a răspuns:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.