| tzapucutreiiezi a întrebat:

Zebra e un animal alb cu dungi negre sau un animal negru cu dungi albe?

23 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Depinde de perspectiva, nu-i asa?

lolita
| lolita a răspuns:

Sunt negre cu dungi albe, sursa wikiedia.

| juniper a răspuns:

Albe cu dungi negre, uita-te pe burta ei si atunci te vei convinge sau cauta imagini pe google

daniela
| daniela a răspuns:

Depinde din ce unghi privesti.

Shin
| Shin a răspuns:

Nu, zebrele sunt considerate negre cu dungi albe.
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

@Am mai spus, sunt negre cu dungi albe:

"Zebras are described as black with white stripes rather than the reverse for the following three reasons:

1. White equids would not survive well in the African plains or forests.
2. The quagga, an extinct Plains zebra subspecies, had the zebra striping pattern in the front of the animal, but had a dark rump.
3. When the region between the pigmented bands becomes too wide, secondary stripes emerge, as if suppression was weakening.

The fact that some zebras have pure white bellies and legs is not very strong evidence for a white background, since many animals of different colors have white or light colored bellies and legs."

Numai bine, Shin.

| lia a răspuns:

Zebra trebuie sa fie neaparat neagra cu dungi albe sau alba cu dungi negre...Siguuur nu poate sa fie jumi-jumabatting eyelashes laughing

leonardk
| leonardk a răspuns:

Este un animal cu dungi albe si negre.

| selef a răspuns:

Da.

| selef a răspuns:

Zebra este un animal pe care trec pietonii in concluzie dungi albe pa asfalt.

auran
| auran a răspuns:

Negru cu dungi albe

| RamonaMn a răspuns:

Da

| CenturyChild a răspuns:

Da

| giovana a răspuns:

Zebra este neagra cu dungi albe si, e frumoasa. Sant pentru cateva zile in Timisoara la niste prieteni care au o ferma unde pe linga alte animale exotice, au si o zebra. In cateva minute plecam spre ferma si cand ma intorc, va spun cum sta treaba cu zebra, fac cercetari tongue

| giovana a răspuns:

Am revenit. Sa stiti ca zebra este alba cu dungi negre. Se vad bine dungile negre care incep din lateral si nu de sub burta. Burta este alba. si in jurul cozii pielea este alba. Fiti siguri de asta:alba cu dungi negre. happy

| giovana a răspuns:

"Zebra este intalnita in campie, in zone deschise, dar si in munti., in Africa. Are capul alb cu pete maro, fata de culoarea maro deschis si corpul alb-argintiu sau alb-galben cu dungi negre. Dungile o fac pe zebra diferita fata de restul familiei cailor.
Zebrele nu au niciodata dungile dispuse in acelasi fel, aceasta dispunere avand rol de camuflaj." (zooland.ro)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are un fond pe care sa fie pictate dungi. Are blana in doua culori. Asa poti intreba si de ciini, cum ar fi dalmatianul, sau tigri, leoparzi, gheparzi etcbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un animal negru cu dungi albe tinand cont de copite, nas laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, deci de la voi aflu ca s-a nascut intr-o culoare si cineva i-a vargat cu pensula rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

este un animal alb cu dungi negrewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare vede in felul sau.eu cred ca ea este alba cu dungi negre...asta e parerea mea.

| emm a răspuns:

Dungi negre cu dungi albelaughing

| nosmoke a răspuns:

J din astea j din astea laughingrolling on the floor ...sau stay sa ma exprim mai frumos : Zebra este un animal care are dungi negre si dungi albe. GATA big grinlaughing