| georgianaAle a întrebat:

Ziceti-mi si mie niste site-uri despre cum s-a creat sistemul periodic al elementelor la chimie, istoria lui. Sau daca aveti voi referate? plz am nevoie de ele ne aparat daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| greudespus a răspuns:

Stiu ca primul element din tabel este H. al 2-lea este He.
Si ce daca? vei zice.
Pai H este primul element ce a aparut dupa big-bang. Apoi 2 atomi de H, au format He. Apoi 2 atomi de He (He izotop 4), au format Beriliu, iar la pozitia 6 in tabel vei gasi C.
Tot ce exista astazi ca legaturi chimice, au la baza C, care are proprietatea ca are 4 electroni pe ultimul strat, si face legaturi covalente (de punere in comun ) cu orice alt element chimic.
Interesant ca 98 % din masa universului este H si He. Apoi vine C si O. In prima etapa a universului nu exista decat H si He, care se aglomerau in sori uriasi (de sute de ori mai mari decat soarele nostru) In urma stingerii(deci H trece in He, care trece apoi in Be, care este instabil si se desface imediat in He, insa in acei sori uriasi, temperatura si presiunea era uriasa, si pana sa se desfaca Be, el facea o legatura cu He, astfel a aparut C ) acestora, au aparut C si toate celelalte elemente chimice pe care le cunoastem azi.
Sorii de azi au o singura reactie, adica H trece in He, care arde. Ei nu mai pot genera Carbon. Fara C nu poate exista viata sau materia, in afara de H si He.
Nu stiu cat de ajutator este, dar sper ca nu te-am obosit!

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Uite aici un referat:
http://www.referatele.com/......le-com.php

Si aici articolul de pe wikipedia:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabelul_periodic_al_elementelor

Numai bine

| BlueBird a răspuns:

Wikipedia