| anonim_4396 a întrebat:

Acest procesor a fost overclockat?

1.) https://imgur.com/1ebp8Yx

Dar acesta?

2.) https://imgur.com/0knaC6I

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1)
Processor Base Frequency 3.20 GHz

Max Turbo Frequency 3.60 GHz

adica frecventa lui de baza e 3. 2GHz
(BUS Speed 100Mhz x multiplicatorul 32)

LA tine multiplicatorul e 34
Ceea ce inseamna automat ca lucreaza la mai mult decat frecventa de baza.

INSA acel 34 poate foarte usor sa provina de la functia Turbo Boost, care e activata in BIOS, si atunci frecventa procesorului se plimba in mod automat intre 3.2 si 3. 6GHz, in functie de nevoie.

E asa zisul OC automat, pe care il obtine oricine foarte simplu, activand modul Turbo in BIOS, fara a face tu OC "manual".

2)
in cazul al doilea, acelasi procesor, e 100% OC facut manual, pentru ca frecventa e 4. 0GHz,
(BUS Speed = 100MHz x 40 multiplicatorul)
adica mai mult de 3. 6GHz cat e maximul pe care il poti obtine automat cu functia Turbo Boost.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns (pentru NLS):

Eu prin OC inteleg ...sau ma refer la... OC facut manual. *
Pentru ca sa apese un buton in BIOS poate oricine.

Ca idee, in majoritatea cazurilor modul Turbo e activat din fabrica, deci daca e asa, atunci se poate spune ca in primul caz nu s-a facut OC, ci a fost activat modul Turbo.

In al doilea caz, e OC, am explicat mai sus motivul.

Bula
| Bula a răspuns:

Atat in primul, cat si in al doilea caz frecventa BUS este in jur de (putin sub) 100MHz, ceea ce denota ca frecventa ceasului de baza (bus clock) este (aproape) identica.
Diferenta este doar la factorul de multiplicare in procesor, ceea ce probabil este fortat din BIOS, la 40x.
Avand flexibilitate destul de mare, procesorul pare sa functioneze inca si la aceasta viteza, ridicata peste domeniul "standard" si "turbo" recomandat de producator.