| mrox91 a întrebat:

Ajutor! Vreau sa instalez Windows 7 (32bit), am facut dvd, dar inainte vreau sa ma asigur: Eu acum am Windows XP - Windows 7 Viena. Calculatorul este destul de vechi, am o placa de sunet Matsonic MS8167C. Pe net am gasit un driver pentru acest tip, dar spune:

OS: Windows XP, Windows 95, Windows 2000 SP1, Windows 2000 SP2, Windows 2000, Windows Vista, Windows NT SP1, Windows 3.11,Windows NT SP4

Asta nu inteleg! Daca instalez windows 7 nu o sa mearga placa audio? Imi trebuie una mai performanta? Sau o descarc pentru Vista?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca merge pe Vista atunci merge si pe 7. E "lege"! In esenta, Windows 7 e o editie rafinata de Windows Vista. Ce driver e bun pentru Vista, e bun si pentru 7.

| MMihai a răspuns:

Dacă ai un calculator mai vechi rămâi cu Windows XP și nu te mai încurca cu Windows 7!

| wildangel77 a răspuns:

Salut,daca tu spui ca calculatorul tau este vechisor, nu incerca sa instalezi windows 7 fiindca va fi prea puternic pentru calculatorul tau si nu va citi unele programe,adica nu le vei putea folosi sau chiar daca le vei putea folosi vor merge foarte greu si poate sa iti mai apara diferite probleme din cauza asta,si sunetul poate sa nu iti lucreze dupa asta, mai bine instaleaza un windows xp si sa fii sigur ca totul va merge normal, succese!

| mrox91 explică:

Nici pentru placa video nu apare Windows 7...

| BoRnY a răspuns:

Tu ne spui decat de placa de sunet? Procesor, rami, ce ddr ai nu ne spui?

| xSequel a răspuns:

Nu iti recomand sa descarci Windows 7 pentru. ca se va misca greu calculatorul.

| TheWinx2011_4850 a răspuns:

Daca calculatorul e vechi nu va merge! intreaba un informatician!(am windows 7! e tare)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu Windows 7 isi cauta singur driverele necesare si le instaleaza. Nu conteaza placa de sunet, uita-te la cerintele de sistem pentru Windows 7, aici: http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/products/system-requirements si o sa vezi care sunt si daca calculatorul tau le indeplineste. Vei vedea ca nu sunt cerinte pentru placa de sunet. Cred ca nu exista W.7 atunci cand a fost pus respectivul driver. Succes si numai bine!