| Samariteanul a întrebat:

Am cautat si eu acest antivirus:Bitdefender Total Security.Are o versiune de evaluare gratuita pentru 30 de zile. Daca eu descarc acea versiunea si ajung la ziua 29 cand o voi dezinstala/sterge nu o sa am surprize, nu? Adica:

1)Am instalat odata Avast si aveam si Avira si pentru ca se misca greu am zis sa scot Avast-ul ca nu mi s-a parut cine stie ce,insa nu puteam sa mai scap de el, primeam tot felul de pagini, de ex:Antivirusul nu s-a comportat corespunzator?" samd.Pana la urma am inceput sa sterg componentele din el si tot mi-a mai ramas vreo 14 Mb din el pe Pc din 294Mb.Ei, ideea e ca dupa acele 30 de zile cand sterg Bitdefender Total Security nu o sa patesc la fel, nu?

2)Dupa ce am dezinstalat Bitdefender Total Security dupa alea 30 de zile de testare il pot reinstala iar pe gratis? De cate ori pot sa fac chestia asta cu instalatul si dezinstalatul antivirusului?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Regula cea mai mare e sa nu ruleze niciodata 2 programe antivirus ca se ciocnesc si apar diferite erori!
Apoi poti instala antivirusul la nesfarsit, luna de luna dar ai grija ca cu aceste programe gratuite se mai instaleaza in pc o gramada de alte programe, deci daca nu poti instala fara sa se instaleze si aceste programe atunci imediat dupa instalarea antivirusului intra la : Dezinstalare programe si sterge tot ce nu ti se pare cunoscut doar asa nu se va mai misca greu pc-ul!

| mihai69 a răspuns:

1. după dezinstalare Bitdefender MEREU a rămas multă mizerie - asta plus consumul enorm de resurse m-au făcut să renunț în a-l mai folosi;
2. teoretic, nu. Lasă „urme" prin registry și va ști că a mai rulat ca versiune trial pe acel PC. Practic, dacă ștergi acele marcaje, poți. Dar, cum spuneam - nu merită.
PS așa cum spune și ipavel, NU mai pune niciodată două programe AV care să ruleze în paralel - poți pune pe butuci un sistem altfel foarte performant...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu folosesc bitdefender free edition si nu ocupa dimensiuni mari asa ca la tau, mi se pare destul de bun.

| Juper a răspuns:

Avira e cel mai bun sau AVG security 2018

| gabicoo a răspuns:

1 - Nu inteleg de ce ai renuntat la Avast Free. E cel mai bun dintre antivirusii gratuiti.
Daca totusi doresti sa scapi total de el descarca de pe site-ul oficial instrumentul de dezinstalare numit "avast clear.exe". Sterge orice urma - nu ramane nici un fisier rezidual.
2 - Varianta de testare de la Bitdefender Total Security poate fi folosita doar o singura data pe un sistem. Ramân dupa dezinstalare o groaza de fisiere care trebuie sterse manual.
3 - Instaleaza un antivirus platit. Licentele nu sunt chiar asa de scumpe. De exemplu eu folosesc Avast Internet Security si sunt foarte multumit de el. Poate fi cumparat de pe EMag.ro. Nu platesi mai mult de 100 lei cu tot cu taxele de curier.
Succes.
happy