| MuCelMic a întrebat:

Am convertit 8 poze in PDF cu SuperGeek free jpg to pdf converter, iar PDF-ul rezultat are 90 MB. Asta a fost un test. Daca vreau sa fac 1000 de poze in Pdf, cat iesi iesi documentul? De peste 1 GB? E normal asa ceva? Ce pot face ca PDF-ul sa iasa mai mic? Inainte de a realiza documentul, programul ma pune sa aleg comprimarea, am ales "RLE", oare asta sa fie de vina? M apoate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Inca o data...fa-le cu Adobe acrobat dc ..nu iti pierde vremea cu site-uri dubioase. Compresia o sa fie mult mai ok mai ales la 1000 de poze.

5 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Inainte sa convertesti pozele micsoreaza-le la o dimensiune normala.

| MuCelMic explică (pentru WxRo):

Imposibil! ele acum au in medie 1 Mb - 1, 5 Mb / poza si sunt 1200 de poze! nu le pot micsora si nu doresc sa la stric calitatea modificandu-le! Alta idee?

| Qwwww a răspuns:

Din câte știu pdf-ul e mai mic de obicei.

| WxRo a răspuns (pentru MuCelMic):

1 mb dar la ce rezolutie? ca daca au un mega la 2xxx X 3xxx este ok. daca au un mega la 1024x768 ..nu prea e ok.
Ia un trial pentru Adobe acrobat dc si fa pdf-urile cu el.

| MuCelMic explică (pentru WxRo):

1536 x 1560. dar am descoperit acum ca daca selectez comprimarea pe "jpeg" tot alea 8 poze de dfata asta le-a scos la 3, 5 Mb! De la 90 MB initial ( cu compr. "rle") la 3 mb e MARE DIFERENTA! As putea spune ca am rezolvat problema! Multumesc tuturor!