| AndreiStefan1234567 a întrebat:

Am doua boxe de genul https://imgur.com/gallery/FcDvV https://imgur.com/gallery/eGbjq si niste fire roșu alb, ce îmi trebuie sa le conspectez la PC?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti trebuie si o boxa numita "subwoofer" la care sa conectezi cele doua boxe care sunt pasive. Conectarea directa poate duce la stricarea placii audio sau chiar placa de baza (PC-ul).

| rrrp a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

Un amplificator tongue.

| xerxes1 a răspuns:

Ai nevoie de un amplificator audio.Se gasesc pe olx de la 50 de lei in sus.

| LinxCont a răspuns:

Boxele sunt pasive, adica au in ele numai difuzoarele. Semnalul de la placa audio din PC e prea slab ca sa puna in functiune acele difuzoare (daca se conecteaza direct la PC, se va auzi slab si se mai poate arde si placa de sunet din cauza ca boxele lasa sa treaca curent mai mare decat niste casti) si in aceste conditii boxele se conecteaza la un amplificator stereo de 2x5 pana la 2x30W (alimentat cu curent de la priza) si care sa fie conectat la PC ca sa amplifice semnalul placii de sunet.