| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un condensator putin impuscat dar da valoare pe volmetru oare sa fie el buba de numai porneste laptopul adica mort nici un led mentionez ca condensatorul acela impuscat vine la sursa de alimentare pe placa de baza a laptopului observ ca incarca bateria dar nu porneste laptopul api am desfacut iar placa si am pus un pic de fludor la capetele condensatorului apoi am observat ca beculetul de la incarcator se stinge beculetul incarcatorului apoi am dezlipit pasta de pe condensator beculetul incarcatorului s-a aprins din nou adica ramane aprins problema este de ce nu porneste laptopul cumlea ca incarca bateria dar nici un led frontal am observat apoi ca nu are tensiune de curent la partea de sus a placi de baza cu butonul on off stie cineva ceva sfaturi dau funda imediat

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intrebare nu ai pus dar, atunci cand suspectezi un condensator, pune un altul identic in paralel cu acesta, fara sa-l demontezi pe primul.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru neutrino):

O sa pun unul identic langa cel afectat.sursa e buna bateria incarca, am observat 2 leduri slabe unde indica caps lock si altu numlock de ce nu porneste laptopu?

| neutrino a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Langa, langa, dar sa fie in paralel!

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru neutrino):

Am pus langa, tot nu functioneaza laptopu nu se aprinde nici un led doar incarca bateria am pus bec pe ea clar nu are tensiune de curent in carcatorul este bun