| Aplaudatul_Forta_1998 a întrebat:

Am instalat windows 8 de pe desktop, a mers i-am dat restart si a aparut o chestie cu "Restoring previous version of windows" si acum cand booteaza intra pe windows-ul vechi si imi cere sa il instalez din nou. Daca imi puteti spune cum sa bootez pe 8 fara sa reinstalez windows-ul.Multumesc

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai doua windows-uri acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,am inteles.Ai instalat wn 8 de pe desktop.In cazul asta la pornirea pc-ului vei avea afisat in ce iwin vrei sa intri.Rulezi sageata la win 8. Fii atent, ca sa ruleze bine win 8 trebuie sa ai 4 giga ram. Eu zic sa reinstalezi win 8 dar bagi cd-ul cu win in unitate si apoi dai restart. Mai poti face sa stergi windos old, adica versiunea anterioara ce ai avut-o.

| DeyCj a răspuns:

Așa e l-ai instalat dar ce nu ai făcut este că nu ai șters și re configurat corect și MBR-ul hard disc-ului(MBR=master boot record).
Se pare că și ramon2473 postează răspunsuri irelevante, doar de dragul de a posta, nu și de dragu de a și ajuta(că habar nu are)
O instalare corectă de Windows 8 după Windows 7 NU se face ca românu(next next) ci prima dată trebuie pregătit hard disc-ul și apoi instalat pe un hard formatat corect
O alta metodă ar fi să corectezi MBR-ul cel eronat, dar necesită ceva cunoștințe de service Pc pentru asta, cunoștințe ce nu cred că le deții.
Ce ți-am scris mai sus se aplică numai în cazul deținerii și utilizării unei copii legitime și legale de Windows 8. Dacă știi ca ai furat Windows-ul de pe torenze sau mai grav fileliste, poți uita de Windows 8, deoarece din sursele astea numai Windows contrafă©ut(modificat structural) găsești, și chiar daca copia furata părea originală*(ți-a dat trial), în urma activării ilegale cu tâmpenii de pe google, cei de la Microsoft prin TPM ți-au dezactivat copia ilegală de Windows, de unde și „problema" ce o ai.Succes

| K0sti a răspuns:

Pai de cand se instaleaza windows-uri incalecate? De ce nu ai formatat partitia mai intai?