| mariusalex2019 a întrebat:

Am mare nevoie de word 2002 si nu-l gasesc ma poate ajuta careva? Multumesc.As funda cine ma ajuta cu acest program.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Da, ai dreptate Office 2003 a fost ultimul office pe interfata 98/xp
SI formatul fisierelor pur binar
incepand cu office 2007 formatul fiserelor a devenit cu un "x" in coada (docx) SI sunt practic arhive zip

TOTUSI... NU AI NEVOIE DE OFFICE 2003, pentru ca ORICE OFFICE MODERN, DESCHIDE SI doc-uri, nu numai docx-uriwinking

46 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai nevoie. Daca nu merge cu OpenOffice sau LibreOffice, ai Office online, moca, de la Microsoft. https://www.microsoft.com/......or-the-web
Cel mai bine zici EXACT pentru ce iti trebuie si sigur gasim o solutie.

| LPCTSTR a răspuns:

Instaleaza-ti o masina virtuala si descarca programul din tutoriale de pe Youtube, asa vei fi in siguranta.

| mariusalex2019 explică (pentru LPCTSTR):

Te-ai simtit bine cand ai facut asta?

| LPCTSTR a răspuns (pentru mariusalex2019):

Cand am facut ce?

| JicaContra a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sa te masochesti cu masini virtuale ca sa pui un prapadit de program de office care luat legal NU poate fi virusat

de word/office 2002 NU am auzit
daca nu ma insel a fost pe vechea interfata, si vechiul format de fisiere, dupa care in 2007 au trecut pe noua interfata si noul format de fisiere

noua interfata si noul word sunt disponibile on-line la mircosofti, PE GRATIZ, si recunosc binemercic si vechiul format de fisiere

| Wr3nch a răspuns:

Nu este word 2002, poate doae 2003, si orice Word nou iti citeste fisere vechilaughing Sau poti sa il salvezi ca document legacy si merge citit si pe pc-uri cu 2003 daca destinatarul o ramas in epoca de piatra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Se numește Microsoft Office XP și vine în 3 versiuni precum cea Standard, Profesională și Dezvoltator.

Programul poate fi instalat și pe Windows 7 și 10, singura problemă fiind cea de compatibilitate pentru Outlook, întrucât nu salvează parolele nici pe Windows 7 și nici pe Vista.

Vezi tu, versiunile noi Office, au scos/adăugat diverse funcții. Și de la 2002 până la 2020 vorbim de peste 6 versiuni (stabile). Adică s-au scos o grămadă de chestii. Deci dacă are nevoie în mod special de acest program, că bănuiesc că nu este asa prostuț să ceară o versiune veche în schimbul unei versiuni noi, ar trebui să ținem cont de asta.winking

Ți-am încărcat programul la mine pe site, îl descarci accesând link-ul ftp://srv3.ddy.ro/office2002.zip

O să se termine de uploadat în următoarele 3 minute.

| NLS a răspuns:

Daca folosesti Word 2016, 2013, 2010 sau 2007, poti salva in format.doc
Adica exact formatul folosit de versiunile mai vechi
(Word XP, sau Word 2003, caci 2002 nu exista).

| LPCTSTR a răspuns (pentru JicaContra):

Si ce-mi arunci mie cu pietre in cap?
Omul a zis ca vrea word 2002, i-am zis sa-si instaleze o masina virtuala ca sa se joace cu el. Poate vrea sa-l decompileze, dracu stie, ca daca ar fi vrut word 2007/2010 et cetera, ar fi intrebat direct de ele. Lmfao, parca era nevoie sa-mi spui ca daca nu-i piratat, este safe...

| JicaContra a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Poate vrea sa-l decompileze"
PE BUNE?!?
decompilarea inseamna reverse engineering, ori
1. NU E NEVOIE DE ASA CEVA... PENTRU UN DOCUMENT PRAPADIT
2. TREBUIE sa ai o nevoie ENORMA sa te chinui cu asa ceva, si e un chin ENORM trebuie sa inveti EXTREM de multa programare, IT si... limbaj masina (o decompilare se face NUMAI in limbaj masina)

deci, strike 2, prima oara masini virtuale, acum decompilare, mai lasa beutura, droagele and all that good SHlT... MACAR cand raspunzi pe TPU tongue

| LPCTSTR a răspuns (pentru JicaContra):

Tu ai citit bine intrebarea?
Omul vrea efectiv programul, nu sa deschida un fisier... las-o mai moale cu caps-ul, zici ca stai pe pioneze rolling on the floor rolling on the floor

Daca nu a mentionat ce vrea sa faca, asta nu inseamna ca nu vrea sa-l decompileze. Cine si ce-ti da tie dreptul sa afirmi ca el nu vrea asta daca nu a zis nimic?
O tii mortis ca are fisiere de vrea sa le deschida in timp ce el nu a spus nimic de vreun fisier.
Si cica eu sa las bautura si drogurile... rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez ca atunci cand scrii raspunsuri sa folosesti caps numai pentru substantivele proprii.
Abuzul caps-ului induce un ton agresiv, neprietenos. Pana la urma suntem aici sa impartasim informatie, pe langa ajutorul propriu-zis. Daca toti am "tipa" unii la altii pentru ca nu intelegem contextul intrebarilor, de ce nu le-am cere direct numarul de telefon sa ne intalnim sa ne batem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze că mă bag în seamă în cearta ta, dar e abureală totală ce bagi tu acum.winking

Virtualizarea există de foarte mult timp, chiar aproape de apartiția CP/CMS, adică de prin anii 60, nu știu sigur dacă IBM a definit virtualizarea în sine, dar știu că are legătură și de acolo a pornit totul laughing

MS-DOS nu e program, e sistemul de operare derivat din DOS.

Și înainte să mă contrazici, te atenționez că e un hobby pentru mine, lucrez în Proxmox de peste 3 ani jumătate.

On-Topic. Poți să deschizi fișierele.doc. docx, nici nu necesită să ai Microsoft Office. Poți să le deschizi și cu LibreOffice dacă ai chef, pe Linux. Sunt mii de programe dezvoltate să citească extensia asta.

Însă nu e vorba nicidecum de compatibilitate. N-am zis asta. E vorba de funcțiile din el, plus de asta e și mult mai simplu de utilizat și nu are 1000 de chestii adiționale irelevante. Spre exemplu, dacă lucrezi cu tabele și graf-uri, de ce să-ți prinzi urechile într-o versiune 2019, când ai tot ce-ți trebuie în v2003 și te limitezi la alea.

Spre exemplu, pe mine n-o să ma oblige Ubuntu, să fac upgrade de la 14.04 care e o distribuție pusă la punct, la versiunea 20, pentru că e ceva major. Vorbim de sute de pachete eliminate, zeci de pachete alterate/modificate.

| LPCTSTR a răspuns:

Man, care-i problema ta, pana la urma, de reactionezi asa?
Zici ca n-am iesit de la gradinita, ti-am zis odata ca el nu a mentionat niciun fisier si tu-mi sari in cap ca bat campii cu masini virtuale si decompilare.
Ma gandeam ca este mult prea evident ca nu voia sa faca absolut nimic obișnuit pe un program atat de vechi, ca sa justific, iar singurul lucru pe care l-ar vrea, ar fi sa-i vada structura, sau ma rog, altceva. Cat despre masina virtuala, i-am propus s-o foloseasca pentru a nu capata diverse in timp ce-i face debugging.
Si uite ca eu pot sa explic fara sa abuzez capsul si fara sa scriu frenetic de parca as fi tras in teapa.

Apropo, sugerez s-o lasi mai moale cu atitudinea asta, vei primi avertisment.

| JicaContra a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sigur ca da, nu a mentionat nici un fisier
deci vrea word de acum 20 de ani toamna, ca sa il puna in vitrina langa celelalte word-uri pe care le-a impuscat pana acum... NU?!?

dar tu ai scuza sa aberezi cu virtualizare si decompilare, si eu sunt ala care nu te las, moama ce rau ma simt, sunt o persoana asa de rea!

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

2. invata sa citesti dude, sincer, am scris despre "Turbo Debugger" ca e un program, NU despre MS-DOS, nu stii ce e aia, sau nu intelegi conceptul de turbo debugger, cauta pe google inainte de a te face de ras!

insa hai sa te fac de ras de tot:

"MS-DOS nu e program, e sistemul de operare derivat din DOS."

1. "PREAFERICITULE", MS-DOS NU este derivat din nici un DOS
ESTE DOS
vine de la Mircosoft - Disk Operating System, e ca si cum ai spune ca o rosie e derivata dintr-o tomata care e tot rosie

si TE BAGI DEGEABA, eu am sarit in sus pentru ca, ca sa deschida un amarat de document vrea virtualizare si decompilare, eventual hai sa ne deranjam pana la capat, chemam SRI, NSA, CIA si FBI ca sa deschidem un document, ca, doar "trebuie"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Am trăit s-o aud și pe asta laughing

Ai auzit vreodata de *BSD? Ca să-ți dau un exemplu valid să vezi ce tâmpenie ai scos pe gură, râd cu poftă laughing

BSD e distribuție UNIX. E ca și cum aș spune că FreeBSD e tot una cu BSD1, pentru că (ca la tâmpiți), există BSD în nume. Sau că UNIX e BSD pentru că e cel mai utilizat sau printre primele sisteme de operare din care au derivat altele.

E ca și cum ai spune că FreeDOS e tot una cu MS-DOS pentru că (din nou, ca la oameni proști), conține *DOS. Da, eu te înțeleg că prima legătură o are Microsoft care a făcut sistemul MS-DOS pentru IBM, dar e irelevant atâta timp cât sunt zeci de *DOS-uri. Uită-te puțin ce diferențe sunt aduse ls fiecare versiune *DOS kernel-ului. Cred că MS-DOS are ceva MSDOS.SYS sau COM, nu știu sigur laughing

Ia și citește: https://ro.wikipedia.org/wiki/MS-DOS

Te numești tu "JicaContra", dar fii și relevant te rog laughing

Și nu, nu mă faci "de râs" în niciun fel. Atunci când nu mă pricep la ceva, nu răspund. Dar efectiv asta e aria mea de lucru. laughing

Nu e vb de sărit în sus pentru un document, dar ești un puștan de 16 ani care caută să fie relevant cu niște terminologii pe care nici nu le înțelege laughing

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Lal!
MS-DOS E totuna cu un DOS, pentru ca NU a existat NICIODATA un OS care sa se numeasca simplu "DOS" SI a fost cel mai folosit DOS din toate timpurile
iar Linux e totuna cu un Unix din acelasi motiv (cel mai folosit Unix vreodata... nu ma crezi, ok, TOATE telefoanele cu Android au Linux, peste care e Android-ul, TOATE)
BSD e "doar" un alt Unix... si cam atat.

asa ca te spargi in semantica prapadita si ce cioace stie la tine, asa de Jmekere ca esti extraordilingura!

DECI, asadar si de aceea, iti recunoastem OFICIAL ca te-ai bagat in zeama cu succes, iti recunoastem OFICIAL ca a auzit la tine de Proxmox, BSD, Unix, virtualizare, WHATEVER!

asa ca acum, stai jos si ciocul mic, ai primit destul atentie pe ziua de azi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

"Linux și UNIX sunt totuna" laughing

În ce conversație mi-am găsit să mă bag și eu... laughing

Sincer, am zis că ești măcar cu o idee mai deștept. M-am înșelat laughing

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam la general dude, la general...
multi necunoscatori nu fac distinctia
dar e prea mult pentru tine, imi dau seama!
las' ca intelegi cand te faci mare tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

În general vorbești prostii big grin

Mulți necunoscători laughing

Chiar sunt curios cum ești și în realitate. Tot JicaContra? Sau aici îți ia lumea în seamă părerile pentru că poți să dai search pe Google să te informezi înainte să postezi răspunsul în căutarea să devii relevant?winking

Sunt mare, nu-ți face griji pentru mine. Iar eu măcar am bunul simț să-mi "redresez" orgoliul, mai ales când n-am dreptate.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice ala este ca magarul din poveste
doar tu stii ce e aia DOS si proxomox si BSD si Unix si SHEEEEEEET, cum imi permit eu sa stiu mai bine ca tine?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Păi sheeeet, ai dreptate. Cum îți permiți să mă contrazici pe internet? laughing

Parcă mi-ai rănit sentimentele, o să le spun și vecinilor. Pentru că toți știm că băgătorul în seamă e nepriceputul cu ifose de specialist.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracutul de tine, horropsit si hamarat, de ce nu incerci din nou, dar de data asta folosesti un ciocan mai mare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Pentru că-mi ești irelevant. Credeam că am evidențiat ideea acum 3 răspunsuri anterioare.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca TU CREZI CE ITI PLACE TIE
si evident ca oricine altcineva care stie mai bine e irelevant

daca ma cobor la nivelul tau dau de petrol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Petrolul e mai fascinant decat o mină de aur! Măcar dacă nu ești deștept, să fii bogatwinking

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

WOW, cineva te face de rahat si tu te legi de cuvantul petrol, nu intelegi ironia, deh, pentru cineva atat de simplu ca tine, presupun ca e prea mult asa un concept ca ironia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Ironia la tine e mecanism de auto-apărare când nu mai ai ce să zici să devii relevant? Sau încă te bați cu pumnii în piept că UNIX e LINUX? laughing

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai blocat la un lucru pe care eu nu l-am spus, doar tu ai inteles ce vrei

dar, oricum, te-ai uitat in dictionar la ironie
ca pana acum nu stiai ce e aia
te-am invatat ceva, sunt mandru de mine, multumesc!