| CoMyTzT a întrebat:

Am nevoie de puțin ajutor. Aseară mi-am dat reset la pc pe la vreo 6am și mama se trezește la 7am și resetarea nu se terminase și eu adormisem și mama mi-a scos pc-ul din priza (înainte ca resetarea sa se termine). Problema este ca acum nu se mai deschide pe pagina principala și este ca un fel de triunghi 1. poza de început 2. Logoul Windows și 3. Ceva care se încarcă și dispare intr-o secunda și toate astea se repeta încontinuu. O alta problema, acel ceva care se încarcă la nr. 3 s-a blocat la 64%. Va rog frumos cineva dacă are cunoștințe și ma poate ajuta sa-mi scrie. Dacă nu am explicat îndeajuns de bine puteți sa-mi dați mesaj cu ce nu ați înțeles și va voi explica mai bine. (Informație probabil nefolositoare: am Windows 10)

Răspuns Câştigător
| IMihaitza a răspuns:

Trebuie reinstalat windows-ul
(Motivu la precizat mai sus, fisiere deteriorate sau chiar sterse )

9 răspunsuri:
| YTBDrawingBase a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=daebAf6sT8A fa ce zice, asigura-te ca ai cd cu windows, mate!

| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu:
Pune PC-ul din nou in priza si-l repornesti!

| IMihaitza a răspuns:

Si eu am windows 10 si am patit la fel doar ca la mine s-a luat curentul. Trebuie reinstala windows -ul pentru ca fisierele de sistem sunt deteriorate. Ai windows-ul cumlarat sau de pe internet.

| CoMyTzT explică (pentru IMihaitza):

De pe internet

| AwGenetix a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e atat de simplu cum ai crede. nu era un reboot, ci un reset.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai resetat PC-ul.
Resetarea se face din butonul "Reset" (de langa butonul de pornire) si se produce instant repornirea.

Tu - probabil - ai incercat sa dai o restaurare a Windows-ului, ceea ce dureaza chiar si cateva ore (la windows 10).
Daca se intrerupe curentul in timpul restaurarii sau upgrade-ului, atunci incercarea de restaurare poate dura chiar si multe ore.
Daca mai opresti iarasi in timpul restaurarii, risti sa ramana nefunctional Windows-ul, sa-ti pierzi datele in caz de reinstalare (asta daca nu le ai salvate d-inainte).

| CoMyTzT explică (pentru IMihaitza):

Cum reinstalez Windows-ul?

| IMihaitza a răspuns (pentru Bula):

I se spune restart, reset e ce a facut el

Bula
| Bula a răspuns (pentru IMihaitza):

Restart (repornire) se face din meniul de oprire sau prin comanda.
Resetarea sistemului la un PC se face FIZIC, prin butonul Reset.
El a facut readucerea sistemului de operare la stare initiala, ca si imediat dupa instalare.