| NVRE a întrebat:

Am o intrebare despre tastatura Hyper-x Alloy FPS PRO, Cherry MX Red, va functiona pe linux (Ubuntu 16.04. LTS)?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu? Si poate ar fi cazul sa faci update la 16.04 ala...winking
P.S. Posibil sa nu iti mearga unele taste functionale/macro, dar per total nu are de ce sa nu mearga. Eu am pus de exemplu Linux Mint pe un laptop de prin 2009 si merg bine-mersi tastele alea multimedia, chiar si tasta de Windows.

11 răspunsuri:
| NVRE explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai la sisteme de operare compatibile spunea doar de windows.
SI apropo 16.04 imi place mai mult big grin

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

Ca tastatura absolut kioara, cel mai probabil ca da, Linuxul suporta binemercic si tastele speciale de multimedia

dar, ca sa schimbi culori, programezi taste, etc. foarte probabil ca nu, daca nu scrie EXPLICIT ca suporta Linux
https://altex.ro/......B4RD1USR2/
NUMAI windows

insa, ma zgarie pe creier numai sa ma gandesc ca pui o tastatura de gaming scumpa pe un Linux care suporta un numar foarte limitat de jocuri REALE si nu jocultete, asa ca sunt curios:

de ce vrei sa pui o tastatura de gaming pe Linux?

| NVRE explică (pentru Bizon95):

Vreau sa pun o asemenea tastatura pe linux deoarece tastatura mea e cam veche si merge foarte greu ( are si ceva taste rupte) si vreau sa imi iau o tastatura mecanica.
Plus ca imi place foarte mult dizainul ei.
Ca sa nu te zgarie atat de tare vreau sa iti spun ca am si un windows in dualboot pe care ma joc (destul de rar).
Apropo nu chiar atat de sumpa. Costa 236 de lei (la reducere).

| NVRE explică (pentru Bizon95):

A da linux il folosesc pentru programare/scripting.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NVRE):

Ei nah, auzi la el, ce e atita de placut la 16 si nu au astea mai noi? P.S. Si eu am Sennheiser GSP 370 care oficial cica nu suporta Linux. Am bagat dongle-ul in laptop (-ul ala cu Mint de care ziceam mai devreme), am selectat output/input pe ele, si am casti de gaming functionale fara probleme in Linux. Buba e ca nu au softul oficial disponibil pentru Linux, deci adio virtualizare 7.1 sau controale avansate pentru microfon, ioc indicator baterie.

| NVRE explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe mine ma intererseaza sa fie functionala.
Nu imi prea pasa de software avand in vedere ca are o culoare si nu are butoane multimendia programabile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NVRE):

A, functionala sigur o sa fie. Nu are nici un sens in a NU functiona.winking

| NVRE explică (pentru Bizon95):

Sa-mi bag **** ca nu mai ii pe stoc.
BAAAAAA!

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

Naspa sad

| NVRE explică (pentru Bizon95):

Am comandat azi alta care este mai ieftina si mai interesanta.
Tastatura Redragon Kumara RGB

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

Bravowinking