| AlexDorinel a întrebat:

Am o priza gewiss gw 20265 250v 16amperi si o priza elmark la 7 lei 230v 10Amperi fara chestii din alea sus si jos gen fara metalele alea sus si jos, am o mufa de la monitor pe care scrie 250v 2.5A,si are doar 2 din alea de meral care intra doat in alea 2 cerculete mici din mijlocul prizei, la care sa conectez monitorul? As conecta-o la aia de 230v ca are tensiune mai mica si se incalzeste mai putin, dar are doar 10 Amperi, deci la care conectez?

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Iti faci prea multe griji pentru nimic.
Ce scrie pe ele inseamna valori maxime suportate nu ce trece efectiv prin ele.
Monitorul tau nu consuma mai mult de 50 W, asa insemnand max 0.23A