| AlexDorinel a întrebat:

Salut, am un multimetru si vreau sa masor tensiunea dintr-o priza cu protectie copii, 250V, 16A Gewiss GW 20265, nu stiu cum sa bag mufa neagra si aia rosie, la multimetru, am setat la 750V ACV, unde bag mufa rosie si neagra in multimetru si priza? Ajutor plss

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricum e bine - e tensiune alternativa deci nu conteaza polaritatea

| relian a răspuns:

La aparatul de masura le bagi la fel pe culori,asta daca aparatu are mufe colorate rosu si negru. Daca nu are atunci le pui cum or fi, nu conteaza, iar la priza la fel nu conteaza, curentu ce doresti tu sa masori este alternativ, adica nu are + sau -, doara in cazul asta trebuie sa pui rosu la aparat unde trebuie si negru la fel.
Dupa rotesti butonu ala la 750 sau cel mai bun rotestel la 240 daca are sau 250 tu nu ai mai mult de 240 la prize.Si citesti.
Dar poti sa pui un radio in priza aia, asa vezi daca functioneaza si stii sigur ca ai acolo 220-240 V.La ce trebuie sa masori tensiunea?