| Furnicuta000 a întrebat:

Am primit un mail de la "Apple Support" in care imi spune ca mi-a fost blocat contul Apple pentru ca trebuie sa imi verific identitatea si daca nu il deblochez in 24 ore parola va fi stearsa si imi da un link. Nu am intrat pe link. Oare chiar e de la Apple Support mail-ul?
Eu de la Apple folosesc doar tableta si nu am observat nimic in neregula. A mai primit cineva asa?

PS scria in engleza

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar tu nu ai ochi sa te uiti la linkul ala? Da-l aici sa vedem si noi, ca de ghicit e mai greu sa ghicim...

| Digikey a răspuns:

Eu nu am primit niciodata astfel de mesaje si am mai multe dispozitive Apple.

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar mă întrebam zilele astea cine ar pune botul la tentativele de genul, când majoritatea sunt mai mult decât evidente, dar am descoperit cine, mai ales după exprimare.

By the way, când cei care pun botul postează link-ul nu postează link-ul real, ci cel albastru, pe care dai click și te redirecționează automat către link-ul real.

| Zaygon a răspuns:

De la cine e mailul? Trimite-mi pe privat linkul ca sa il testez in VM sa iti zic despre ce e vorba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate este vreun virus si daca il deschizi se va virusa tot, sunt hackeri, macar trebuia sa scrie in română mesajul.

Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea e-mail-uri sunt pentru a-ti fura si a bloca dispozitivul tau Apple.

Suportul real al firmei Apple iti trimite mesaje DIRECT pe telefon /Pad etc., nicidecum in e-mail.
Acele mesaje iti apar direct pe ecran, fara link adaugat.

Deci, atentie!
Sa nu introduci cumva parola ta, fiindca ramai cu aparatul nefunctional in scurt timp!

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Acum am cautat prin inbox si singurele mail-uri de la Apple au fost cand mi-am facut contul si scria doar Apple nu Apple Support.
Din pacate acum am apasat pe link-uri si imi arata ceva de genul "forbidden acces". Sper sa nu se fi intamplat ceva...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci: "acces interzis"!
Careva protectie te a ferit de o prostie. big grin

| antimulte a răspuns:

Vezi si linkul, ca e fake sau si mai usor vezi adresa de mail a expeditorului... de acolo se vede de pe luna ca e spam/scam.