| anonim_4396 a întrebat:

Am un Asus u41s functioneaza windows 8 pe el?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Teoretic ar trebui să "meargă"...

Cerintele de sistem ( OFICIALE ) pentru Windows 8 trebuie sa fie echivalente sau mai performante decat:

Storage: At least 10gb free space after the out-of-box experience completes
System firmware: UEFI
Networking: WLAN and Bluetooth 4.0 + LE (low energy)
Graphics: Direct3D 10 device w/ WDDM 1.2 driver
Resolution: 1366×768
Touch support: At least 5 touch points, must pass all tests
Camera: 720p
Ambient Light Sensor: 1-30k lux capable w/ dynamic range of 5-60K
Magnetometer
Accelerometer: 3 axes w/ data rates >= 50Hz
Gyroscope
USB 2.0: At least one controller and exposed port
Speakers
5-Point Digitizers.
http://pctroubleshooting.ro/......windows-8/

Din fericire Windows 8 pune capăt acestei tradiţii, promiţând să ruleze în condiţii la fel de bune şi pe hardware-ul existent, indiferent dacă a fost creat pentru Windows 7 sau predecesorul său, Windows Vista. Conform informaţiilor furnizate chiar de Microsoft, tot ce avem nevoie pentru a ne bucura de o experienţă fluentă cu Windows 8 este:

Un procesor la 1 GHz, atât pentru versiunea de Windows 8 pe 32 biţi, cât şi cea pe 64 biţi
1 GB memorie RAM pentru versiunea pe 32 biţi a sistemului de operare şi 2 GB RAM pentru cea de 64 biţi.
Harddisk sau SSD cu capacitatea de minim 16 GB, sau 20 GB dacă preferăm versiunea pe 64 biţi a sistemului de operare.
Placă video compatibilă cu API-ul DirectX 9 şi specificaţiile WDDM 1.0
Din păcate pentru o experienţă completă cu Windows 8 avem totuşi nevoie de un ecran cu interfaţă multi-touch, facilitate absentă pentru majoritatea PC-urilor actuale.
SURSA : http://www.go4it.ro/......m-8993547/

2 răspunsuri:
| Alecsandru17 a răspuns:

Eu zic ca merge, m-am uitat la review-ul laptopului si e bun, cu procesor de 2, 9 eu zic ca merge! Dar win8 nu e chiar asa de fain sincer sa fiu win7 e mai fain si mai bun. Mult noroc la instalat! laughing

| ServicePC a răspuns:

Un procesor la 1 GHz, atât pentru versiunea de Windows 8 pe 32 biţi, cât şi cea pe 64 biţi
1 GB memorie RAM pentru versiunea pe 32 biţi a sistemului de operare şi 2 GB RAM pentru cea de 64 biţi.
Harddisk sau SSD cu capacitatea de minim 16 GB, sau 20 GB dacă preferăm versiunea pe 64 biţi a sistemului de operare.
Placă video compatibilă cu API-ul DirectX 9 şi specificaţiile WDDM 1.0
Din păcate pentru o experienţă completă cu Windows 8 avem totuşi nevoie de un ecran cu interfaţă multi-touch, facilitate absentă pentru majoritatea PC-urilor actuale.