| SonicAndrei a întrebat:

Am un Canon EOS 1100D care nu mai focalizează. Aparatul recunoaște dacă e focalizat un anumit obiect (apar acele puncte roşii ce indică zona focalizată - dacă focalizez manual), dar nu focalizează singur pe AUTO FOCUS.
Dacă detaşez şi remontez obiectivul sau fac zoom in / zoom out, uneori focalizează singur următoarele 1-3 poze, dar apoi nu mai învârte deloc lentila de focalizare.
Nu mai am un obiectiv ca să verific dacă aparatul sau obiectivul e defect. Care credeți că ar fi problema? Oare se poate rezolva?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service de aparate foto, probabil ai problema cu sistemul de angrenare a lentilelor.

| Hammurabi a răspuns:

Am patit si eu la fel. Priblema e obiectivul. Mai ales daca e cel de kit, se uzeaza destul de repede. Aparatul e ok. Daca focalizezi manual si el sesizeaza prin punctele rosii cand imaginea e focalizata, inseamna ca aparatul e ok. Schimba obiectivul sau du-l la reparat.