| SonicAndrei a întrebat:

Un obiectiv de 50 mm compatibil full-frame pus pe un aparat crop-sensor (x 1, 6) va fi la fel de „zoom" ca un obiectiv crop de 80 mm?
Doresc să-mi iau un obiectiv pentru portrete, pentru utilizare în exterior și în interior. Momentan am obiectivul de kit (18-55 mm) de la Canon EOS 1100D. M-am gândit să cumpăr obiectivul Canon EF 50mm f/1.8 STM. Întrebarea mea este: nivelul relativ mare de zoom al acestui obiectiv pus pe aparatul meu va fi problematic în spații mici? Vă întreb pe cei care au experiență în așa ceva. Varianta a doua ar fi Canon EF-S 24mm f/2.8 STM. Diafragma acestuia nu e la fel de deschisă, dar ar fi mult mai wide (38, 4 mm am calculat eu).

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Ia un obiectiv fix de 20-30mm, nu mai face adaptari.

| SonicAndrei explică (pentru Eugen80):

Salut, între timp mi-am luat obiectivul de 50mm f/1.8. E superb în comparație cu cel de kit. Urmează să iau și unul wide, dar când voi trece probabil pe Sony mirrorless. Întrebarea e veche dar mulțumesc pentru răspuns!