| firu a întrebat:

Am un document PPT.
Vreau sa-l imprim, dar e prea mare. Daca il convertesc in word ca sa-l formatez cu litere mai mici, imi afiseaza niste casete text de care nu stiu sa scap.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca apelezi la un artificiu, nu mai afiseaza nici un chenar.

Ai Windows 10 sau o imprimanta virtuala (PDF Creator)?

Salveaza proiectul PowerPoint ca PDF, si nu se va vedea nici un chenar.

Apoi poti converti PDF-ul in format Word.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Fisierele ppt sunt pentru prezentare (pe monitor, TV sau proiector).
Accentul este pe imagine, scrisul (si sunetul) este de comentariu.

Fisierele word sunt pentru texte lungi, grafica este doar anexa.

Cand faci conversie intre ele, vei putea avea surpriza ca tot textul dintr-un fisier ppt sa incapa pe 1-2 pagini word.

Daca vrei sa tiparesti fisierul ppt in format mai mic, regleaza imprimanta la tiparire format A5 sau A6, eventual chiar tiparire de mai multe pagini pe o singura coala de hartie A4.