| Băă_VaLy_1984 a întrebat:

Am un laptop cu doua placi video.
Intel hd 4000 si Nvidia dar la adapter apare cea de la Intel in loc de nVIDIA, exista rezolvare?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste manualul de utilizare a laptop-ului.
Il poti lua de pe site-ul producatorului, conform modelului.

| NLS a răspuns:

Ii dai placii integrate disable din BIOS.

Dezinstalezi driverul placii integrate.
Instalezi Driverul pentru cea dedicata de pe site-ul nVidia.

Ii poti da disable daca doresti si din Device Manager (click dreapta pe ea in Device Manager - Disable Device)

| Ineys a răspuns (pentru NLS):

Asta functioneaza de obicei la Desktop-uri. La laptop-uri este cum a spus Ryc.

Placa video dedicata porneste cand este nevoie de ea pentru a reduce consumul de curent.

Nu poti da disable la placa video integrata pe laptop si nici sa o setezi pe cea dedicata sa functioneze "permanent" asa cum a spus tot Ryc ( cel putin nu la toate, posibil sa fie exceptii, dar la majoritatea laptopurilor asa este ).

| CdeMetal a răspuns:

La majoritatea laptopurilor placile video dedicate sunt de fapt discrete, si pornesc doar atunci cand joci un joc si laptopul cere mai multe resurse, asta ca sa economiseasca bateria.
Instaleaza driverul Nvidia de la ei de pe site.
Trebuie sa poti selecta tu din meniu ce programe sau jocuri vrei sa ruleze pe placa ta video dedicata, o poti face sa functioneze permanent din bios, daca asta vrei, dar eu zic sa o lasi asa