| PendragonXD a întrebat:

Am un laptop Sony Vaio:
6GB RAM
Nvidia GeForce 410m
Procesor I5

Vreau sa stiu daca pot face ceva la placa video(sa o maresc putin)...pot?
Funda!

5 răspunsuri:
| Dante30 a răspuns:

Salut, nu ai ce ii face, in general valabil la majoritatea laptopurilor, placa video vine STAS si STAS ramane, sunt situatii foarte rare si poate daca e neaparata nevoie cand poti schimba placa video la un laptop, mai ales ca de multe ori e incorporata in placa de baza...

| mihai69 a răspuns:

Da. Dacă te uiți la ea cu lupa, va părea ceva mai mare.
Dar dacă întrebarea se referă la posibilitatea de a face un upgrade la adaptorul grafic al unui laptop, răspunsul corect este NU, nu se poate.

| Frank51 a răspuns:

In cele mai multe cazuri, placa video este lipita practic de placa de baza, inlocuirea fiind imposibila. Poate exista la unele laptopuri optiunea de inlocuire, dar eu inca nu am vazut. Poti marii performantele altfel, prin instalarea unui driver mai nou, prin instalarea unui sistem de operare mai rapid, prin punerea unui ssd in configuratie, etc.

| sltlp a răspuns:

E laptop deci nu.

| gtaonline a răspuns:

Maxim sa ii upgradezi hardwareul altceva nimic.Nu o poti schimba ca la PC. :/
Sper ca te-am ajutat. ^.^