| anonim_4396 a întrebat:

Am un mouse uRAGE XGM 4400-MC pe care l-am cumparat azi si problema URIASA este ca windows il recunoaste ca fiind o tastatura, nu un mouse. Cum pot rezolva problema asta? Ma chinui de 5 ore si n-am rezolvat nimic.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Stai breh, deci il vede ca pe o tastatura si nu merge DELOC? Nu e nevoie sa pierzi timpul aiurea cu reinstalari, dar merita sa sapi un pic prin device manager. In principiu ar trebui sa dai remove la mouse asa cum e recunoscut el si dupa aia sa ii dai refresh sa vezi cum il recunoaste - SAU sa incerci sa il adaugi manual. Unele mouse-uri sau tastaturi sunt recunoscute mai ciudat - de exemplu in cazul meu, avand o tastatura mecanica care are chipurile N-key rollover, din cauza asta mi-o vede ca DOUA device-uri USB - are nevoie sa se instaleze cu doua drivere datorita limitarilor device-urilor USB (ca latenta, nu ar suporta altfel cum trebuie anti-ghostingul). P.S. Pe viitor nu mai lua mizerii de-astea sinistre. Uite, Redragon nu au astfel de probleme si chiar ofera hardware excelent pentru banii lor. Cu software-ul si ei sunt cam praf, dar te descurci fara...

11 răspunsuri:
| DigBick a răspuns (pentru Wr3nch):

Descarcat, instalat, dezinstalat, instalat iar. Deja turbez... daca n-o duc la capat, o sa returnez mouse-ul si o sa-mi iau altul

| DigBick a răspuns (pentru DigBick):

Iar driverul ala e mai mult pentru configurarea butoanelor si luminilor. Problema e in device manager. De fapt imi apare si in sectiunea de mouse, si in cea de tastaturi si nu-l pot folosi in niciun chip.

| cristimihailov a răspuns:

Duci inapoi acea problema URIASA de unde ai cumparat-o

| GabiDumitrescu a răspuns:

Merge sau nu merge? Daca raspunsul e afirmativ, poate sa il recunoasca si ca fiind o balena.

| anonimg a răspuns (pentru cristimihailov):

De acord cu tine. Ba încă un mouse nu ar trebui să aibă nevoie de instalare.
Do you like me, înainte de returnare încearcă o reinstalare de Windows. Poate atunci îl va recunoaște.

| DigBick a răspuns (pentru anonimg):

La cate am pe PC, nu mi permit sa fac o reinstalare asa in fuga si, sincer, n am nici chef pentru o prostie de mouse. Vorba ta, ar trebui sa fie la modul "plug and play". L am bagat si in alt calculator si e aceeasi problema. Si deja nu mai am rabdare. Am stat de la 19:00 pana la 02:00 fara sorti de izbanda.

| DigBick a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crede ma ca as fi de acord cu tine, dar nu merge si tot cu un mouse la 15 lei ma chinuiam sa l fac pe el sa mearga.

| DigBick a răspuns (pentru anonimg):

Am incercat toate variantele posibile in Device Manager. Parca i blestemat. Deja l-am pus in cutie si intr o ora ma duc sa l returnez. Eu pana ieri n am mai pomenit asa problema si am folosit tot felul de mouse uri. Pe mine nu ma interesa cum este recunoscut, dar daca el nu poate sa se comporte ca un mouse banal, nu merita. Sau macar sa vad vreun raspuns, dar pot sa l folosesc doar pe post de RGB reglabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DigBick):

Mdah, nici eu nu am patit asa ceva vreodata...

| DigBick a răspuns (pentru anonimg):

Mi am luat un Logitech G102 cam in aceeasi bani. E super, suport software mult mai bun, n am avut probleme cu el deloc. Plug and play