| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Am un TV 4 K LG PLUS si nu imi mai merge internetul pe TV. ( Imi scrie imposibil de conectat la internet am băgat parola de multe ori dar tot asa scrie. ) Cum rezolv problema si sa imi meargă din nou internetul pe TV?

2 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Da-i un factori reset si incearca sa il configurezi din nou. Ai grija sa bagi parila cu litere mari, mici, diacritice, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu este daca folosesti un router, configurat cu numele si parola de acces.
In acest caz, daca internet-ul iti functioneaza cu un calculator conectat cu cablu la router, atunci poti muta cablul respectiv in televizor si va functiona fara nume si parola (identificare automata).

Daca nu ai router, ci esti conectat direct cu cablul la furnizor (PPPoE), atunci trebuie sa scrii foarte atent numele si parola, avand grija sa respecti literele mici, MARI si semnele speciale (au coduri diferite! ).

La fel trebuie sa ai grija la litere si daca ai conectare prin wi-fi la internet, prin router.

In functie de ce conexiune ai, verifica si setarile de internet a televizorului. La nevoie sterge conexiunile deja existente si configureaza-l din nou conform celor scrise de mine mai sus.