| anaraffaella a întrebat:

Am vrut sa repar calculatorul de erori si sa il fac sa functioneze mai bine si astazi am descarcat un program care se numeste Speedy PC Pro despre care am citit ca repara erorile din PC, ii mareste viteza,elimina virusii, programele malware.
Dupa ce l-am instalat a scanat calculatorul si a gasit 2600 de erori si cand am selectat optiunea reparare a aparut un mesaj ca, pentru a sterge erorile trebuie sa il cumpar.
Apoi s-a auzit o voce de femeie care vorbea in engleza, PC-ul s-a inchis si a aparut un mesaj : „Restaurare sistem.Sistemul se restaureaza „ dar am reusit sa dau anulare.
Daca stiti va rog sa imi spuneti daca acest program este fals si daca este spyware.
Este posibil ca acest program sa restaureze sistemul? deoarece eu nu am dorit restaurarea sistemului.

Promit funda.

Va multumesc

11 răspunsuri:
| Laurentsiuu a răspuns:

Parerea mea este sa reinstalezi windowsul pentru ca nu stii ce program ai instalat iar la partea cu cumparatul si eu patesc la fel dar mi-am pus antivirus si nu mai am probleme cu erori.

| JIJ a răspuns:

Pai trebuie sa reinstalez windows-ul apoi sa iti bati antivirus avast, gasesti pe google avast donlwoad iti apare ca e cel mai recomandat si cel mai folosit cu antivirusu asta esti sigura.

| Pantazi_Eduard_1996 a răspuns:

Nu iti recomand nici un astfel de program, mai bine faci curatarea singur, fara nici un program, citesti despre fiecare imparte si vezi unde poti intra pentru a sterge fisierele de care nu sunt nevoie. De obicei astfel de programe sunt pentru a face reclama la diferite site-uri/firme, nicidecum de a iti face pc-ul sa mearga mai repede.

| Razorsharp a răspuns:

Genul acesta de programe pot face mai mult rau decat bine din cate am inteles, iti apar la scanare multe probleme pentru a te face sa cumperi versiunea intreaga. Daca vrei sa iti faci pc-ul mai rapid iti mai pui componente noi, daca vrei fara bani iti defragmentezi partitiile sau pui tot ce ai in comp pe cd-uri si reinstalezi windowsul.

| DjZen a răspuns:

Daca vrei sa iti tunezi pc ul iti recomand TuneUp Utilities l-am folosit si eu si este foarte bun. Si inca ceva si acest program iti creeaza sistem de restaurare, dar nu te speria pentru ca este de bine in caz ca programul va intampina probleme ii vei putea da system restore deci nu te speria daca iti da asa ceva la diferitele programe

| qCristiana a răspuns:

Si eu am instalat acel program doar ca din greseala.Din pacate a pus stapanire pe calculator si a trebuit sa platesc 1 milion pentru reparatii.dar poate fii mai ieftin daca reinstalezi windowsul. Funda?

| Bossmen a răspuns:

Pai acum ar trebui sa mertgi la niste specialisti la un prieten care se price pe bine la calculatoare ca sun in informatica dar nu sunt nici chiar asa bun dar artrebui sa stergi tot calculatorul si sa il reinstalezi inapoi complet.

| cosmin_3995 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul si foloseste advanced systemcare 6, este versiune free, sau pro - la care gasesti licente pe net, e foarte bun eu il folosesc de ceva timp

| andreifybra a răspuns:

Dacă vrei să iți cureți calculatorul folosește ccleanear , Advanced SystemCare Free  ori  TuneUp Utilities , de fiecare dată să instalezi programe de curățat gratis, alea care costă bani nu o să iți repare niciodata nimic pînă nu il cumperi , o să il descarci degeaba . Restaurare sistem inseamnă ca iți aduce windowsul înapoi  pînă în punctul în care iți mergea bine fără erori.Ce altceva aș putea să iți spun ar fi că necesar să aduci pe cineva care se pricepe să se joace cu windowsul, chiar daca nu pot eu să vin să ți-l repar cu toate că aș vrea.happyai grijă in continuare ce instalezi .

| downdl a răspuns:

IObit Advanced SystemCare Pro 6 – Licenta Gratuita (serial key): http://downdl.com/......erial-key/

un an nou fericit!

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Unele programe sunt false si in loc sa iti curete si sa iti mareasca viteza mai mult iti sterge sau restaureaza pc.
Cand zici restaureaza pc (ca si cum l-ai reinstala pc si se sterge toate fisierele din toate driverele).
Este bine ca ai anulat.

Daca vrei sa iti maresti viteza la calculator foarte bine am facut un topic cum sa faci acest lucru.
Si poate te ajuta sa iti maresti si tu viteza.
Mult Succes!
http://www.tpu.ro/......esti-disk/