| absint a întrebat:

Problema este ca mi se tot stinge pc-ul.Motivul,cred,il stiu.Pare sa fie vorba de unele erori, sau chiar virusi.
Pe scurt, problema a aparut acum cateva saptamani, pe cand inca aveam Windows Xp.Atunci insa, am reusit sa ii dau de cap deoarece de fiecare data cand mi se stingea si il reaprindeam, imi aparea acel ecran albastru(chiar inainte sa intre in windows) si imi scana calculatorul de erori(cred ca stiti la ce ma refer.nu stiu cum sa explic. cert e ca apare atunci cand pc-ul nu s-a stins corespunzator, sau ceva de genul asta). Dupa ce mi-a scanat si mi-a depistat erorile, pc-ul nu s-a mai stins.Acum cateva zile, insa, am fost nevoit sa formatez calculatorul si m-am gandit sa imi pun Windows 7. Din pacate, a aparut din nou eroarea.Nu cred ca e vorba de virus(pentru ca am scanat cu avast antivirus si cu anti malware si nu mi-a depistat nici o infectie), chiar daca, mentionez, partitia D(unde am toate documentele si fisierele personale)nu am formatat-o.Ideea e ca in W7, dupa ce repornesc pc-u, nu imi apare acea scanare.In plus, vreau sa precizez ca nu pare a fi vorba de o supraincalzire deoarece am vizualizat performantele cu speedfan.
Va rog mult, daca stiti care e problema, sa imi spuneti.Multumesc

5 răspunsuri:
| Lex169 a răspuns:

Stiu ca in cele mai rele cazuri Pc-u se inchide pentru a preveni defectarea acestiua(BSOD=in traducere Ecranul Albastru al Mortii)
Dar nu trebuie sa fie neaparat supraincalzire.Hard diskul cand este mult prea solicitat(in cazuri rare)comanda inchiderea Pc-ului

| Derbedeu24 a răspuns:

Frate ti-o zic eu pe scurt am patit problema asta de 10 ori. si pe urma mi-am dat seama ca nu imi suporta calculatoru windowsul si in + sa iti zic ceva win 7, win vista etc sunt de **** bagati xp profesional e cel mai bun cu toate ca e vechi

| alex4410 a răspuns (pentru Derbedeu24):

EdY are dreptate mereu se inchide pc-ul la eroare unui program! am si eu win 7

| absint explică:

Ideea e ca mie nu imi apare nici o eroare desi,sunt sigur ca nu e dezactivata, in sensul ca daca ar fi vreo problema de acest gen, mi-ar aparea.

| SiNiStEr a răspuns:

Cum spune si CompKing cel mai probabil e de la hard disk s-ar putea sa fie o problema, la mine de exemplu cand se mai misca niste fire acesta se inchide si imi apare BSOD.