| simovacariu a întrebat:

HEEEELLLPPP! Calculatorul meu e plin de virusi.Am descoperit asta intr-o zi cand mi-a aparut pe desktop ceva despre "Cyber Security". E ca un antivirus. Am downloadat programul si a scanat computerul. A gasit 42 de virusi de genu:"trojan", "spyware"...Am dat sa elimine virusii, dar trebuie sa cumpar programul.
Apoi am incercat cu anitivirusul pe care il am deja si nu a gasit nici un virus.
Acum de fiecare data cand deschid calculatorul apare acel program "Cyber Security" si imi scaneaza calculatorul si ma avertizeaza ca o sa pierd fisierele... daca nu elimin acei virusi.
Nu stiu ce sa fac.Cine ma aajuta si pe mine?

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Intra in Control Panel la Add/Remove programs si vezi daca e in lista de programe instalate. Incearca sa-l dezinstalezi de acolo. Daca nu atunci ai nevioe de un program anti malware.

12 răspunsuri:
| CrucifiedCountess a răspuns:

E vrajeala...trimite-i un pm lui NoGod Sau Parintele mai nou... se pricepe...

| Brotacelu a răspuns:

Baga avast-u ca e gratuit si in romana, la mine face foarte bine "curetenie" si nu mai intra "prafu"winking

| cheloo74 a răspuns:

Pentru tine si pentru altii care vor citi asta: NICIODATA, dar NICIODATA un program antivirus care se respecta(si aici ma refer la adevaratii antivirusi:Kaspersky, Bit defender, AVG etc) nu va deschide ferestre de genul asta atata timp cat nu e instalat la tine in calculator. Tu te confrunti cu un program care vrea sa te faca sa cumperi ceva. Nu ai calculatorul infectat dar asa te minte el ca sa te faca sa cumperi ceea ce-ti ofera. Altadata inchide ferestrele care mai apar asa din senin si ignora-le.

| simovacariu explică:

Acum am incercat sa-l sterg. L-am sters dar tot mai e in bara si tot imi mai apare cand deschid calculatorul.Acum ce fac?

| simovacariu explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| simovacariu explică:

A...si am uitat sa va spun ca nu ma lasa sa intru pe aproape nici un site.Imi spune ca e periculos pentru calculatorul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa stii ca brotacelu nu ti-a dat un sfat rau dar daca nu merge intreaba un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, acelasi lucru l-am facut si eu si culmea, mi-a gasit tot 42 de virusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cyber security este un antivirus fals(=VIRUS!). Cauta despre el pe net si sigur o sa gasesti pe site-uri specializate solutii.Virusii pe care i-a gasit nu sunt reali, sunt doar o scuza ca sa introduci datele tale de pe card si sa virezi bani.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule stiu de la un specialist ca,, cyber security,, e un virus foarte periculos, nu un antivirus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si al meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa folosesti avast free 5 www.avast.com sau avg 2011 free edition