| BostanDaniel1974 a întrebat:

Ar trebui sa reinstalez windowsul dupa ce schimb hdul?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Spre surpriza altor utlizatori TPU care se cred mai destepti decat altii, sunt destul de multi care stiu asta. Si eu stiu asta dar din intrebarea de mai sus nu reiese ca ar fi si alte HDD-uri pe sistem. "Hdul" si nu "unul din HDD-uri"; "dupa ce schimb" si nu "dupa ce adaug inca un HDD". Logic ca e unicul.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca clonezi continutul vechiului hard disk pe cel nou, atunci va fi exact ca inainte si nu mai trebuie sa reinstalezi si sa re-configurezi intregul sistem.

| relian a răspuns:

Nu ar trebui, trebuie, altfel nu merge.

| DeyCj a răspuns:

Da, dacă pe hard disc-ul vechi aveai instalat sistemul de operare, asta ca să ai sistem de operare pe calculator.Sistemul de operare și datele sunt stocate pe mediul de stocare date(hard disc, SSD, etc).
Dacă schimbi doar hard disc-ul de date, iar cel pe care ai sistemul de operare rămâne în calculator, atunci nu consider că este cazul.

| Lioana a răspuns (pentru Bula):

Si cum mai exact poti face asta?

| Lioana a răspuns:

Tot ce exista pe computerul tau era stocat pe acel HDD vechi. Daca l-ai schimbat ai luat toate informatiile din el, inclusiv Windowsul. Normal ca trebuie sa instalezi Windows-ul.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Folosind Clonezilla: http://clonezilla.org

Bula
| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Apelezi la un specialist sa rezolve problema, prin clonare.
Nici schimbarea motorului unei masini nu se face de catre soferita "blonda" tongue

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Pentru utilizatorul de TPU s-ar putea sa fie o surpriza dar poti avea mai mult de un HDD pe sistemwinking

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Daca se schimba un hard vechi cu unul nou,acel nou hard nou nu are nimic pe el,desi trebuie instalat un sistemul de operare, clonarea unui sistem de operare o faci prin salvarea acelui sistem ca imagine iso pe un dvd apoi il reinstalezi pe hdd ala nou, dar eu nu recomand asa ceva, recomand o noua instalare, recomand un ssd obligatoriu

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Asa se copieaza si virusi si anumite erori, eu unu merg pe totul de la zero

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

N-ai decat sa-ti re-instalezi Windowsul tot la 2 saptamani. tongue
Eu am sistemul instalat de muuuulti ani si n-am re-instalat-o NICIODATA, cu toate ca este folosit 24/24!

| PainTech a răspuns:

Ar fi bine sa reinstalezi sistemul de operare. Nu e obligatoriu ( il poti clona ), dar ar fi bine.

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Si de ce imi spui mie asta? Asa am spus si eu: ca trebuie reinstalat Windowsul. In ceea ce priveste clonarea n-as recurge niciodata la procedura asta. Prefer sa fac curatenie la virusi nu sa-i pastrez.
Il intrebasem pe Bula cum face pentru ca n-a dat un raspuns complet pentru solutia data de el.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

O data la 6 luni il reinstalez

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

La mine ar dura atat re-instalarea si configurarea sistemului tongue
Nu-mi pot permite asemenea "cincedii de lux", asa ca fac mentenanta si repar sistemul la nevoie. Asta dureaza mult mai putin, in maxim cateva ore sistemul e din nou complet functional.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ai multe programe de instalat sau?

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Am foarte multe programe si de instalat, dar si de configurat. In plus, multe sunt si dependente unul de celalalt, conteaza si ordinea instalarilor etc.
Ar dura foarte mult si e posibil sa nici nu finctioneze la fel ca inainte, cum au fost slefuite timp de ani de zile. Iar tot in acest timp n-as avea cum sa rezolv mare parte din ce am de lucrat.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Ce te-ai aprins happy Nu era vorba de tine ci de utilizatorul TPU in general. Pun pariu ca utilizatorul TPU nu doar ca nu stie ca poti avea mai mult de un HDD pe sistem, nici macar ce e acela HDD nu ii este clar (mai ales de cand cu tabletele si telefoanele). E ok, nimeni nu le stie pe toate.

Intrebarea este atat de generic formulata incat poti sa intelegi orice - inclusiv ca si-a schimbat HDD-ul extern USB. Tu ai presupus ce a vrut sa intrebe mai exact (si cred ca ai dreptate) si ai dat un raspuns in aces sens. Observatia mea se referea la faptul ca raspunsul tau nu este valabil pentru intrebarea generica, luata ad-literam - ci daca o interpretezi intr-un sens restrans (cel dat de tine).