| anonim_4396 a întrebat:

Cum reinstalez windowsul?

2 răspunsuri:
| Ceapone66 a răspuns:

Uite la acest link, gasesti exact ce ai nevoie pentru Windows XP:
http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/
Daca ai Windows 7 atunci da click aici:
http://www.forwindows.net/......windows-7/
A, si sa nu uit de Windows Vista:
http://www.web-solution.ro/......Video.html

Daca nu vrei asa atunci cauta in Google:
tutorial instalare Windows Xp (vista sau 7) video

| Tron a răspuns:

Ce Windows? Presupun ca Xp.Pai bagi Cd-ul in unitate si dai restart ori manual ori din meniul Start.De regula incepe singur si se face ecranul albastru sau scrie "Press any key to boot from Cd..." si apesi orice tasta dupa cum scrie si incepe singur, dar daca nu se intampla nici una intrii in Bios (dupa ce dai restart apesi pe tasta Del sau depinde de Pc-ul fiecaruia dar te uiti jos si scrie pentru a intra in bios apasati tasta"..." si intrii la optiunea Boot si selectezi ca prima sau primul sa fie CD-romul.O sa vezi daca intrii. Dupa ce icepe sa ruleze facandu-se ecranul albastru o sa ai jos optiunile in engleza.Le citesti si utilizezi ceea ce ai nevoie.Pentru a iesii din instalare de exemplu apesi F3.pentru a continua Enter,mai departe o sa ai posibilitatea sa iti faci partitiile (asta insemnanad ca ori stergi tot,in cazul unor virusi,ori pastrezi o anumita partritie cum ar fi D-ul daca il ai si stergi C-ul in care e Windows-ul instalat).O sa iti apara un tabel si te intreaba jos de tot daca instalezi peste, daca vrei sa repari, sau mai e optiunea F3-Don't repair pe care o alegi.Apoi iti apar partitiile sau partitia depinde cate ai (eu personal am C- pentru windows, si D-pentru chestii d-ale mele (video,jocuri,muzica etc si daca mi se strica pc-ul sterg doar C-ul si raman cu tot ce e al meu in D fara sa sterg). Daca vrei sa stergi o partitie dai D de la Delete,apoi confirmi pe tasta Enter si apoi L sau ceva de genul,insa iti scrie jos.E f usor. Faci partitiile,apoi alegi unde sa pui windowsul adica in C de preferat si alegi formatul NTFS sau Fat (eu am Ntfs).si apoi incepe sa ruleze singur,se formateaza,se restarteaza singur si apoi instaleaza windowsul.o sa iti ceara numele,data, ora, orasul le pui si gata.O sa dureze cam jumate de ora si apoi gata.De preferat cand faci partitiile sa faci cam 20% C-ul, adica daca ai hard de 80 gb faci C-ul de 15 gb si restul il lasi in D.sau daca vrei faci doar C-ul.Cum vrei.Succes.Sper ca te-am putut ajuta.