| alexandrubt13 a întrebat:

Asus ChromeBook
- model: CX1700CK
- ecran: 17.3 inch HD+
- memorie ram: 4gb
- memorie rom: 64gb SSD
- procesor: Intel Celeron N4500 Quad Core
- placa video: Intel UHD Graphics
- încărcător original
- 2 x USB, 2 x USB-C, microSD slot, audio jack
- tastatură QWERTZ (se poate face qwerty foarte ușor, se schimbă cele 2 taste între ele) as dori sa il achizitionez si intreb daca merita nou la 2000 roni

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Pentru cele enumerate de tine, mai merge cat de cat dar sa nu ii dai mai mult de 500 lei!

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Nu merita mai mult de 500 lei! Bine ca ai intrebat ca luai o teapa buna!

| alexandrubt13 explică (pentru lpavel):

Multumesc.inseamna ca nu e bun de nimic mie imi trebuia pentru Facebook wuatsap vanzari. anunturi filme etc si pentru scoala online

| flixbuster a răspuns:

Un ChromeBook e o masina underpowered (Celeron N spune tot) care ruleaza un browser Chrome peste un kernel de Linux. End of story.

Poti sa faci din orice jaf de laptop un Chromebook folosind Neverware CloudReady Home:

https://www.neverware.com/freedownload#home-edition-install

Au fost deja cumparati de Google care lucreaza la transforamarea produsului in Chrome OS Flex dar acesta este inca in dezvoltare si nu-l recomand pentru production use.

De urmarit insa Chrome OS Flex in viitor, s-ar putea sa-l vedem instalat pe foarte multe dispozitive vechi - in 2025 se duce si Windows 10 din suport, Windows 11 are cerinte hardware mari si nu vad lumea migrand in masa pe Linux (chiar daca tehnic nu exista nici un motiv sa nu o faca) iar cei cu dispozitive vechi nu sunt chiar segmentul tinta pentru migrat la Apple.
Google are totusi un nume si oricum marea majoritate folosesc Chrome (este browser-ul dominant, fie in sine fie prin derivatele Chromium care este controlat tot de Google si pe care este bazat atat Chrome cat si Edge, Brave, Vivaldi, Opera si multe altele).