| Lioana a întrebat:

Ati inscriprionat Cd-uri sub Windows 10? Daca da, cum?
Am incercat direct din Windows cu optiunea "Burn to disc" si nu mi s-a inscriptionat nimic desi am primit mesaj ca inscriptionarea s-a efectuat cu succes.
Am incercat si cu Nero si mi-a dat eroare. E drept ca era o versiune OEM primita la cumpararea unui DVD Rw mai vechi, altul decat cel din PC. Asta sa fie problema? Ca nu e acel DVD?

30 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia frumos si pune un ImgBurn. Mic, rapid, gratis, excelent. P.S. Cine naiba mai scrie cd-uri in 2018?

| flixbuster a răspuns:

Foloseste CDBurnerXP. Download de aici:

http://cdburnerxp.se/en/download

Click pe "more download options" si alegi din sectiunea "Default installer (Without installCore)" 32 bit sau 64 bit.

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un DVD e de vreo ~20 de ori mai ieftin decat un Stick USB. E foarte bun daca ai nevoie sa pastrezi ceva pe lunga durata fara sa ocupi un stck de pomana

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Un stick de 8 GB il gasesti cu 25 de lei. Un DVD bun e vreo 2.5 lei cel putin. Doua DVD-uri sa zicem ca ajung 5. Deci ce 20 de ori mai ieftin zici tu? Pentru mai putin de 10 GB gasesti nspe solutii de stocare in cloud moca. Pui in 3 locuri ca sa fii sigur si gata, stocare de durata moca.

| Lioana explică (pentru GabiDumitrescu):

Cine inscrie CD-uri? Cei care au nevoie. De exemplu cei care au de depus un dosar la o institutie publica la care se cere in afara de acte si un CD cu copiile lor scanate. Doar n-o sa le pui stick-ul USB la dosar.

| Lioana explică (pentru flixbuster):

Tu ai folosit acest program sub Windows 10 si ti-a reusit inscriptionarea?
Eu tocmai l-am incercat si imi spune ca a aparut o eroare la inscriptionare.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Da, este programul cu care scriu CD/DVD sub Windows 10.

Hmmm, daca Nero a dat eroare, CDBurnerXP a dat eroare iar Windows zice ca a scris dar nu a scris nimic poate problema e alta si nu programul.

| Lioana explică (pentru flixbuster):

O fi alta dar care? Am incercat si de pe PC si de pe laptop si am acelasi rezultat.

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

As vrea sa stiu de unde iti cumperi tu stick-uri. Am fost saptamana trecuta in vreo ~3 magazine si pentru un stick de 8 GB cereau 40 de lei pe putin. DVD-urile de 4.7 GB le iau cu 1 leu ( nu sunt cele mai bune, dar isi fac bine treaba ).

Cloud-ul e o varianta foarte buna, dar uneori ai nevoie de un mediu bootabil sau esti in conditii in care nu ai internet ( se intampla des daca te ocupi de "mentenanta" in zone ceva mai slab dezvoltate - am patit ).

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Daca pe doua sisteme diferite face la fel e si mai ciudat.

Windows 10 este versiunea curenta (1803 daca nu ai facut upgrade la 1809 care abia a iesit ieri)? Are toate update-urile la zi?

Mai departe idei as lua de aici - cea cu "Run the Microsoft CD/DVD Fix-it troubleshooter" si cu "Install the latest BIOS update on your computer" in mod special:

http://www.dell.com/......-to-a-disc

De curiozitate, ai mai scris vreodata cu succes CD/DVD pe oricare din cele doua sisteme? Adica a mers si acum nu mai merge? Daca a mers, era tot Windows 10?

| Lioana explică (pentru flixbuster):

Am mai scris CD/DVD-uri doar sub Windows XP si sub Windows 7. Sub Windows 10 nu mi-a iesit niciodata.
Versiunea curenta de Windows 10 e 1803.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Ia si te minuneaza:
https://www.pcgarage.ro/......-albastru/
Gasim si de 64 sub 50 RON cateva modele chiar...
https://www.pcgarage.ro/......etal-blue/

Deci... ce ziceai mai devreme?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lioana):

CE EROARE, mai exact? Are un cod eroarea respectiva? Posibil sa se fi dus unitatea si sa nu mai poata scrie, desi citeste. Sau ai blancuri de o calitate catastrofala. Incearca sa selectezi cea mai mica viteza posibila si nu rula alte program in timp ce scrii discul. Daca nici asa nu merge, atunci ai o buba de hardware.

| Lioana explică (pentru GabiDumitrescu):

Care unitate? Ca am incercat si pe PC si pe laptop. Blank-urile cum le spui tu, sunt Sony si s-au inscriptionat pana la urma pe un alt PC cu alt sistem de operare.
Buba e mai degraba de software decat de hardware si cred ca se numeste Windows 10. Cel mai restrictiv Windows pe care l-am avut.
Eroarea se numeste asa: Exception from HRESULT: 0x80040275 (asta la incercarea de inscriptionare cu CDBurnerXP)

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deci... De acum comand stick-uri de pe internet. Bine de știut.
Mersi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Transportul moca. Singurul lucru care te-ar opri din a face asta e comoditatea aia stupida a la Romania sau "dar vai cum sa platesc cu cardul in avans" si altele de genul. P.S. Poti plati si ramburs, dar e o taxa de citiva lei in plus in cazul rambursului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lioana):

Blank = CD/DVD neinscriptionat. Nu era mai simplu sa dai eroarea de la inceput? E o incompatibilitate intre discuri si drive. Ambele drive-uri, se pare. Eroarea asta apare si pe XP. Incearca cu alte discuri.

| Lioana explică:

Nu. E licenta de aceea de upgrade de la Windows 7. A fost oferita gratuit celor care aveau licenta de Windows 7 sau 8 si care faceau upgrade la Windows 10 pana in iulie 2016.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Deci ai imaginea in original? de ce nu faci un stik butabil?

| Lioana explică (pentru RAY):

Stick butabil pentru ce? Eu nu vreau sa inscriptionez Windowsul pe CD ci sa fac un CD normal cu date.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Sa pui date pe un cd, si nu ai reusit?

| Lioana explică (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Descarca nero si adauga date pe cd sau dvd ce ai si dai burn

| Lioana explică (pentru RAY):

Citeste ce am scris mai sus. Am incercat cu Nero.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Ai TeamViewer 13?

| Lioana explică (pentru RAY):

Nu folosesc acel program.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Naspa,asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu cred laughing, absolut nimeni n-a întrebat. Mă, ai verificat dacă modelul unității optice poate scrie în primul rând?

| Lioana explică (pentru anonim_4396):

In primul rand nu sunt un "Mă", in al doilea rand nu am de ce sa mint, in al treilea rand am mai inscriptionat cu acest DVD Writer sub Windows 7 dar sub Windows 10 nu-mi iese.

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

CD-uri nu am scris pana acum sub Windows 10 (diferite versiuni, inclusiv 1803),
insa DVD-uri si Blu-ray uri, cel putin 30.
Cu Ashampoo Burning Studio (cu licenta).
Si pe laptop merge la fel de bine.

Eroarea in cauza nu are legatura cu OS-ul, au avut parte de ea si utilizatori de Windows 7.

I got exactly the same error

HRESULT: 0x80040275

I got it very often in the last times (with BD-DL 50GB)
almost 50% of all my burning tries failes with this error regarding the last month (no matter what burning speed I try (2x/4x/6x/8x))

I think it happens when the first layer is finished and the second layer starts to burn (?)

I use:
- Windows7 64bit
- CD burner XP 4.5.4.5067
- Pioneer BDR-207DBK (FW version 1.35)
- Mediarange MR509 (with manufacturer-ID "CMCMAGDI6")