| Bondarel99 a întrebat:

Ati vazut cat de mult a evoluat tehnologia, in toate modurile posibile, am vazut recent un documentar despre robotul Sophia, mi se pare extraordinar. Eu ma intreb oare cand o sa inventeze astia un aspirator, un mixer, un blender, o perie de par etc. care sa nu faca galagie...voi ce ziceti?

19 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Haha, nu stiu, dar ar fi cazul laughing. Urasc sa ma trezesc la 5 si sa nu pot sa-mi fac un suc fara sa trezesc toata casa.

| AlexDarius3 a răspuns:

Numa' robotu' Sophia? ai auzit de anki vector sau anki cozmo? Ăia-s viitorul.

| raz0000001 a răspuns:

Sophia e un nimic..nu e ca si cum gandeste singura.pur si simplu i-au scris raspunsurile.

Mai interesant mi se pare Google Lens si asta https://experiments.withgoogle.com

| Claudiuwuwu a răspuns:

S-a inceput fabricarea multor electronice silentioase. Un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=aWj9-PVGZsU

| PainTech a răspuns:

Cam tot ce se invarte repede face galagie. Poate ca o sa ajungem la un nivel in care zgomotul sa nu ne deranjeze atat de tare.
Dar sa fie complet silentios? Slabe sanse.

| Bondarel99 explică (pentru raz0000001):

Bine, lasati-o pe Sophia laughing
E mai importanta cealalta jumatate din intrebarea mea laughing

| Bondarel99 explică (pentru Claudiuwuwu):

Nu e silentios, doar face mai putin zgomot, dar tot e deranjant.

| PersonajFictiv a răspuns:

Vibrator fara sa bazaie, sa fie folosit oriunde : biserica, farmacie, in timpul actulul sexual cu sotul sa creada ca el te face sa gemi etc

| Bondarel99 explică (pentru PersonajFictiv):

Sunt altele mai importante decat vibratoarele laughing

| RAY a răspuns:

Eu ma gandeam cand o sa se inventeze femeia care nu scoate zgomot degeaba

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Adevarul e ca vorbitul non-stop despre religie este foarte util laughing))))))

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Tot degeaba, mai bine vorbesc cu o pisicuta

Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa se complice cu inventarea unor masinarii silentioase?
S-a inventat dopul de ureche, castile de telefon etc. care atenueaza mult zgomotul motoarelor si costa putin. big grin

| Bondarel99 explică (pentru Bula):

Tu daca ai vedea in magazin un aspirator silentios si unul normal nu l-ai alege pe cel silentios? Daca tot au aparut atatea inventii care sa ne usureze viata (unele chiar prea de tot) cred ca ar fi dragut sa se gandeasca cineva si la asta ca unii vor sa isi faca treburile casnice si in liniste laughing

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu stiu ceva fizica si mecanica: jetul de aer face zgomot la aspirare (nu se poate reduce doar daca se diminueaza fluxul de aer), iar zgomotul rulmentilor motorului este silentios si atenuat (fac zgomot doar daca sunt uzate).
Daca scadem jetul de aer, atunci zgomotul va fi mai mic, dar aspiratorul nu va absorbi suficient de puternic.

| Bondarel99 explică (pentru Bula):

Cred ca e cineva in stare sa vina cu alta tehnologie pentru aspiratorul asta...candva...

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Pai s-a inventat. Cauta si tu o surdo-muta.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bondarel99):

Soacra silentioasa thinking
Da asta se rezolva cu un topor sau cu o drujba.
Nu am inca dar, e bine sa stii ce ai de facut din timp.

| relian a răspuns:

Desigur, pentru curatenie poti folosi matura laughing mai silentioasa ca aia nu cred ca e,sau ar fi mopu,deci pui parchet pe jos,nu mai dai cu aspiratoru,folosesti matura si mopu,asta e o rezolvare.
Mixer,ai si la asta rezolvare,cumperi chestii mixate dea gata,la fel si belnder ce zici,dale la jalea,cumperi produse dea gata,elimini zgomot,munca,spatiu cu depozitarea lor,curatatul lor etc.
Unde pui ca iesi afara,stai la un suc,la o cafea cu alti oameni,conversezi,parca e alta lume decat sa stai in casa sa bei suc, ori cafea asa de unu singur ori chiar sin doi.

Robotu ala, suntem departe de asa ceva, povesti, reclama. Ai vazut masinile alea automate ca a omorat si oameni in trafic, deci de povesti is satul.