| anonim_4396 a întrebat:

Avast free sau Windows Defender?
Care e mai bun?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca Avast ar fi ceva mai strict in ceea ce priveste securitatea. Totusi, Avast are un consum de resurse destul de mare ( efectiv rupe HDD-ul de 5400 rpm la scanarea periodica, lasand laptopul aproape blocat ). Cum am alte metode de siguranta ( browserul e blindat, stiu vreo 2-3 chestii si am si mai dau cate o scanare periodica cu esetonline ) imi permit sa las dispozitivul pe Windows Defender.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bitdefender.

| costiceacristian200 a răspuns:

Windows Defender ar fi mai bun!

| GrigoreCostinel a răspuns:

Poți să folosesti 360 total security. Avastul e cea mai mare porcărie. De exemplu, pe mine nu mă lăsa să intru în mailuri. Dintre cele două, lada Windows defender

| Icecube24 a răspuns:

Eu ti-as recomanda nod32 de la Eset

| gabicoo a răspuns (pentru doctorandus):

Care ar fi acele alte metode de siguranta?

| Ineys a răspuns:

Windows Defender isi face treaba destul de bine daca nu intrii pe cine stie ce site-uri dubioase si nu descarci tot ce zboara pe internet. Pe mine ma avertizeaza cand apare ceva, odata pe an pentru ca dupa cum am zis mai sus, stiu unde intru. Daca stii ce faci pe internet nici nu ai nevoie de vreun antivirus, parerea mea.

| NLS a răspuns:

Eu! laughing
Nu folosesc antivirus din 2010 de cand am trecut la Win7 si nici nu voi mai folosi vreodata. Uneltele incluse in versiunile noi de Windows sunt mai mult decat suficiente, si chiar enervante.

Ba mai mult, am folosit frecvent un site de streaming programe TV romanesti, unde sar reclamele ca popcorn-ul.
Daca stii pe ce dai click, e safe si nu iei nimic.

Cel mai periculos virus de care m-am lovit, a fost CIH, prin 2002-2003 (l-am avut activ pe PC, si nu doresc nimanui asta), si am scapat de el doar cu F-Secure, mult laudatul Norton care era fruntas la acea vreme nu a reusit nimic.

Si bineinteles, in epoca de glorie 2004-2008, a fost perioada cand am avut cea mai mare nevoie de un antivirus, si Kaspersky m-a tinut departe sau m-a ajutat sa-mi salvez fisierele din ghearele enervantilor Jeefo.A, Parite.B & co

| PainTech a răspuns (pentru gabicoo):

Toate fiserele importante sunt in cloud, fac cate o scanare periodica cand am chef cu un antivirus portabil care doar verifica (eset online) ( nu are real-time protection ), fac cate un backup in fiecare luna, browserul e blindat cu AdBlock, PopUp blocker, https everywere, pe site-uri mai dubioase chiar si noscript. Fisierele descarcate sunt de la surse de incredere. Cele care nu sunt de la surse de incredere sunt verificate si de virus total. Daca tot nu sunt sigur de fisierul respectiv exista si windows sandbox...

| Bizon95 a răspuns:

Avast Free
windows defender e o frectie la picior de lemn

BITDEFENDERUL NU TE LASA SA TRAIESTI (NU poate fi oprit si scaneaza TOT ce prinde, IN DRACI, pana nu mai poti folosi calculatorul (am un stick de service cu 48 de mii de fisiere pe el, cand l-am bagat, am stat 2h pana m-am saturat si l-am scos fortat, bitdefenderul scana IN ULTIMA RAUTATE si nu mai mergea tot calculatorul)

eset e numai cu licenta sau crack, si ori expira licenta ori ei fac update-uri care scot crack-ul si ramai in kuru' gol in public

360?!? EWWWWWWWWWWWW, acum cativa ani, dadeai telefon la RDS si spuneai ca nu merge mail, raspuns PROMPT:
AVETI NORTON ANTIVIRUS?!?

avira si alte bazdaganii... si mai frectie la picior de lemn decat windows defender

etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Windows Defender s-a imbunatatit exceptional in ultimii ani. Bine, eu folosesc Kaspersky Security Cloud.

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Vorbesc serios, daca se dezvolta in ritmul asta, peste zece ani nu mai exista alti antivirusi.

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Microsoft are un antivirus extrem de puternic dar e doar pentru companii. Daca-l trece la utilizatori casnici, a pus cruce companiilor de antivirusi.