| Amadagaa2 a întrebat:

Buna, acum ceva timp nu mai mergea internetul de la router(Rcs&rds). Observasem ca daca bagam cablul de la internet in laptop mergea internetul si am presupus ca problema este la router. Am incercat sa refac setarile, sa dau restart si tot nu am reusit. Acum nu mai merge nici cand bag cablul in laptop pentru ca i-am dat restart si nu mai are nici o setare. Nu mai gaseste conexiunea la internet (nu ma refer la cea cu utilizator/ parola, nu stiu cum sa explic exact, nu ma pricep, poate e faza cu adresa IP [si de unde o iau pe aceasta] ). Daca stiti cum sa umblu sa gaseasca internetul, va multumesc, am nevoie pentru orele online

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

RCS RDS are un sistem pppoe.

Pe lângă numele de utilizator și parola de la router (user :admin, parola: admin) mai e numele și parola conexiunii. In momentul in care are datele pppoe corecte ar trebui sa meargă.

Sună la firma pentru ca sa îți zică datele de conectare. Fara alea nu intri.