| drodu94 a întrebat:

Am invatat c++ si an nevoie de un program pentru a crea interfata grafica. Care sunt cele mai bune(usor de folosit si eficiente)?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

In C++ este intotdeauna complicat sa faci interfete grafice:
- de departe cea mai populara solutie este compilatorul de la Borland/Embarcadero (asa cum spune danutzu96)
- pentru Windows API, trebuie sa descrii interfata intr-un resource file (text) si dupa aia sa scrii pagini intregi de cod ca s-o instantiezi
- o varianta mai simpla era Visual Studio 6 (1998) care oferea MFC sau cam asa ceva, in care se puteau desena interfete
- poti folosi Qt4 sau Qt5 sau WxWidgets ca sa creezi interfete grafice din cod (nu sa le desenezi... desi in Qt cred ca se poate)
- poti face o interfata grafica in Borland Delphi sau un limbaj facut pentru acest lucru (Apache Flex, WPF,.Net, etc.) si functiile din spate sa le faci sa cheme implementari dint-un DLL scris in C++

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Embarcadero (c builder). Era si o varianta free. Sau poti incerca visual c++.

| sltlp a răspuns:

Interfata grafica direct in limbaj C este cam foarte complicata...