| E99 a întrebat:

am nevoie urgenta de ajutor, am sters din greseala tot sistemul de operere/androidul de pe tel, am un HTC one x, aveam lollipop 5.1.1, acum nu pot face pe el nimic, dar pot intra intr-un fel de recovery, ( Team Win Recovery Project v2.8.5.1.BIG ) va roog urgent, vreau un tutorial ca sa imi pot instala din nou androidul, fie el si 4.1.1, insa sa o fac cat mai repede, va ro. urgent. si sa explice absolut tot. sad
FUNDA, raman dator!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ideea era sa nu fie o varianta ceva de prin america.
Descarca https://www.androidfilehost.com/? fid=24052804347842058
si gapps: http://opengapps.org/? api=5.1&variant=nano (dai pe butonu de download direct, nu modifica nici arhitectura cpu(sa ramana pe ARM selectat) si verisune 5.1. La nano, poti schimba, daca vrei mai multe aplicatii inutile de la google.
Pui telefonul in recovery, copiezi fisierele astea in el, dai wipe (si faci swype sa confirmi). install-instalezi rom, apoi install gapps, si reboot. Si astepti 15 minute.

29 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waw. Dar cum ai reusit sa ii stergi androidul? Bine, ii poti instala tu o alta versiune Android prin ODIN. Totul sen face de pe PC. Sau poti merge la un service, dar o sa te coste cateva sute de lei pentru a instala androidul. Mie anul trecut pentru un amarat de Allview mi-a cerut 150 lei. Nu stiu, poate depinde si unde mergi. Nu ma intreba cum instalezi cu ajutorul PC-ului pentru ca habar nu am. Eu nu am dat 150 lei pentru a-mi instala un Android, dar mi-a instalat un prieten de pe PC. Atat iti pot spune : a folosit aplicatia ODIN si un cablu USB. Vezi tu mai departe. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un mic tutorial. http://www.gadget-review.ro/actualizare-android-cu-odin/

| E99 explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc azi... spert sa reusesc avand in vedere ca nah. nu pot intra numai in recovery cu telefonul.( ps. de sters, tot de acolo l.am ster aseara... )

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca nu stii ce spui, mai bine te abtii data viitoare.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Data viitoare urmareste si tu instructiunile mai atent. Ce versiune de one X ai?
Tu ai formatat din twrp partitia system, de astea nu mai ai pe el os. Ca sa rezolvi problema, iti descarci un soft+gapps, le pui tinand tel in recovery(Twrp) in telefon pe memoria interna). din twrp, dai wipe data. APoi instalare rom, instalare gapps si reboot. Daca imi zici exact ce versiune de one x ai(modelul precis) iti dau si link-uri pentru rom si gapps.

| E99 explică (pentru sltlp):

Pfff. e One x, de la HTC, este un HTC ONE X, mai mult nu cred ca pot sa iti spun,
a avut pus ceva de la cyanogenmod, deci nu o sa meraga orice, doar de la insertcoin cred...e de 32Gb daca te ajuta cu ceva...

| E99 explică (pentru sltlp):

Apropo..nu cred ca am sters nimic din Twrp...sau nah. poate... poate de aia nu mai am os. da nah, ma rog.

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Din twrp ai facut ce ai acum, ca nu aveai de unde alt undeva. ai dat sigur wipe la system si nu ai avut ce zip sa pui in loc, sau daca ai pus altceva in loc, ai avut system-ul blocat la scriere.

| E99 explică (pentru sltlp):

Bun, gapps e gata, descarcat 5.1 si pe ARM, da la primul link ce sa descarc?

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Vezi ca TPU a stricat link-ul. Sterge tu spatiile si uneste cu ce era in continuare.

| E99 explică (pentru sltlp):

Ok

| E99 explică (pentru sltlp):

Inainte de a pune fisierele pe tel, dau wipe si pe swipe pentru factoryreset?/ fromat data, sau advance wipe?

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Factory reset. nu intru pe facebook(mai bine daca e imi dai pm). Da ce vezi prima data, ai sa nimeresti laughing.

| E99 explică (pentru sltlp):

laughing Bun, bun

| E99 explică (pentru sltlp):

Bun, am instalat cele doua, acum ii dau dau un reboot.
O sa mearga sigur?

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Daca ai facut ce trebuia(adica nu am timp sa fac poze sau sa filmez, dar ce spun stiu bine) o sa mearga. Reboot ai tot in twrp un submeniu. Prima pornire dupa un flash de soft dureaza mai mult(chiar si 20 minute). Asa ca rabdare. Recomand sa il conectezi la incarcat.

| E99 explică (pentru sltlp):

Sunt in recovery nu stiu sigur cum sa ii dau reboot ..am o optiune " REBOOT" daca dau pe ea scrie SYSTEM / POWER OFF/ RECOVERY/ BOOTLOADER. dau pe system?

| E99 explică (pentru E99):

Sunt INCA in recovery*

| sltlp a răspuns (pentru E99):

System, e si logic.
Power off inchide telefonul.
recovery restarteaza in recovery
bootloader e daca e mai grav de atat sau vrei sa dai flash pentru partitii diferite. Daca ai facut asta praf, atunci telefonul nu o sa ti se mai deschida(asta sa stii pe viitor).

| E99 explică (pentru sltlp):

Ok, mersi. iti sum mai incolodaca merge...

| E99 explică (pentru E99):

Da...cred ca merge..defapt..asta erasi inainte. cel putin dupa cum porneste

| E99 explică (pentru sltlp):

Merge foarte bine, ca inainte, singura problema care o am e ca. nici acum nu merg senzorii, proximitate, etc, mergeau, pana ieri sau alalta ieri. nipana atunci nu mergeau chiar cum trebuie, doar unul care inchidea sau deschidea ecranul cand treceai cum mana peste el ( era dintr.o aplicatie preinstalata). cu senzorii nusti ce ar putea fi?

| E99 explică (pentru E99):

Scuze de greseli.

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Pune https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.androidsensorbox si vezi exact se senzori nu functioneaza corect. Si imi spui dupa exact. Daca merg toti senzorii, atunci nu stiu ce aplicatie era.

| E99 explică (pentru sltlp):

FUU... bun nu merg urmatorii:
Accelerometer sensor
Light sensor
Orientation sensor
Proximity sensor
Temperature sensor
Gyroscope sensor
Magnetic sensor
Pressure sensor...iar singurul care merge e cel de sound ..era si normal.

| E99 explică (pentru E99):

Ce sa fac sa mearga? Ca au mers.e ceva hardware?

| sltlp a răspuns (pentru E99):

Pai sunt doua variante posibile.
1. Ori modem-ul nu e compatibil cu rom-ul, si e posibil, pentru ca nu stiu ce soft aveai inainte sa faci toate modificarile asatea. De asemenea, ce versiunde de TWRP ai? Deoarece sunt aproape sigur ca e 1, sugerez Reporneste in recovery si spune, posibil sa fie si aia problema.
Pentru 1, descarca http://forum.xda-developers.com/......chment.php pune pe tel si da flash in recovery. Cu putin noroc se repara. Cu putin ghinion, e mai rau ca inainte.
Daca nu se repara sau e mai rau, trebuie sa ii faci downgrade la 4.1
2. Defect hardware

| E99 explică (pentru sltlp):

Deci cum aflu ce versiune twrp am? ca sa iti pot spune.