| mihai428 a întrebat:

Am o întrebare dacă un laptop nu are pasta le procesor și pe placa video, pornește?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Desigur. In multe cazuri merge si asa, contactul cu radiatorul este intr-adevar mai mic, dar atata timp cat nu este solicitat si sta la o temperatura mai mica sau egala cu cea maxima, poate sa mearga mult si bine, evident scazandu-i durata de viata.

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Logic că pornește...
După ce atinge o temperatură ridicată, se va stinge automat.

| mihaicelsfant a răspuns:

Da. dar se va incalzii tare si se va oprii

| mihai428 explică (pentru Frank51):

Ms.Am întrebat că am un laptop Acer care l-a m desfăcut sa sa îi schimb pasta cu silicon și nu mai pornește i am șters o.O sa îi iau una cu argint poate de asta nu pornește habar na m

| Frank51 a răspuns (pentru mihai428):

Merge orice pasta termoconductoare, este foarte ieftina, undeva la 15 lei.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

"evident scazandu-i durata de viata"

a cui durată?

| sierra1 a răspuns (pentru mihai428):

Trebuia să pornească - alte e problema

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

A intregului laptop. Daca sta radiatorul la 90 de grade, procesorul, placa video, cat si toata placa de baza sta la aceasta temperatura. Se stie ca la temperaturi foarte ridicate componentele isi pierd din putere si fiabilitate.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

" Se stie ca la temperaturi foarte ridicate componentele isi pierd din putere"

asta nu sună științific de loc!

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

La putere ma refer la puterea de procesare. Spre exemplu daca la 45 de grade procesorul face 50 de calcule, la 90 de grade face 25. Daca vrei sa continuam discutia te rog sa imi spui ce cunostinte ai in acest domeniu.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

Domnu francisc, vezi că dai in gard cu explicațiile astea. Mai bine stai liniștit că se pare că ești pe un teren alunecos. Ce vrei tu să zici se referă la deriva termică - lucru complex fiind vorba de frecvențe inalte. Deci keep calm și schimbam tema.

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

Tot ce am spus este verificabil. Mai mult decat atat, mi-ai dat dreptate.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

Tu te exprimi prin ce scriu eu?
Atunci spune-mi merci!

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

De obicei nu ma contrazic decat unde stiu ca am dreptate, altfel e inutil. Nu?

Nu incerc sa ofensez sau ceva, sper ca nu te superi.