| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o intrebare: terminalul de pe linux se poate folosi pentru coduri binare? Pentru ca cmd-ul nu are asa ceva.

3 răspunsuri:
| Sorin165 a răspuns:

Nu... Nu se poate folosi

| mihai69 a răspuns:

Ce înțelegi prin „utiliza pentru coduri binare"?!?
Programele tip „term" (terminal) indiferent că sunt de LINUX, Window$ ori altele sunt pur și simplu o interfață cu linia serială de comunicații a calculatorului. Poți trimite comenzi / date de la tastatură fie alfanumerice, fie în coduri hexazecimale, octale sau (de ce nu?) binare. Afișarea poate fi făcută la fel, în oricare mod dintre cele enumerate.