| Beniamin_Dani_1994 a întrebat:

:) Am o problema...am primit o placa video de la un prieten(ATI Radeon x1550 1Gb ddr2) pentru ca a mea e incorporata si e slaba (Chipset Family G33 parca de 256). Problema este ca se incalzeste destul de tare iar coolerul nu cred ca da prea mult randament(se misca cam greoi).Am intrat in League of Legends sa vad fps pe care il am si am undeva la 100 constant, dar problema este ca dupa 10 minute mi se inchide ecranul si dupa aia revine la normal, iar asta se repeta de multe ori.Prietenii mi-au zis ca e de la supraincalzirea placii video si sa o scot ca nu cumva sa imi ia foc.
Ce ar trebui sa fac?
Sa caut alta placa video ceva mai slaba sau sa merg sa imi caut un alt cooler pentru placa video?:) Parerea mea este ca placa asta video e foarte buna avand in vedere ca aveam 100 fps si pe medium sau high la setari (dar am lasat pe low sa nu o solicit prea mult).
Astept sfaturi daca stiti cum pot sa salvez placa asta video si cel mai important daca imi este suportata :) Multumesc anticipat!

http://imageshack.com/a/img907/2760/gQQVMr.png

http://imageshack.com/a/img905/1733/Sl9Avr.png

http://imageshack.com/a/img538/7396/ihTj1E.png

http://imageshack.com/a/img673/4876/NM3slL.png

http://imageshack.com/a/img538/9470/SKTFvR.png

http://imageshack.com/a/img661/9059/lEjNrE.png

http://imageshack.com/a/img537/6229/kW0ss8.png

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă asta îi placa video:
http://www.compari.ro/......p22805217/
și cooler-ul de pe ea nu se învârte lejer, atunci e momentul să-i faci mentenanța. Dacă nu deții cunoștințele și nici nu ai cu ce s-o faci mai bine du-o la un service de calculatoare să ți-o curețe de praf și să-i degripeze și ungă coolerul.
ca informație ai de făcut așa:
Desfaci coolerul plăcii video
Se curața bine bine de praf atât radiatorul cât și palele coolerului cu jet de are comprimat(pe radiator) iar pe palele cooler-ului cu o pensulă de la centru spre exterior nu invers!
Apoi folosind un spray special se unge cooler-ul, sau dacă rotorul cooler-ului e îmbâcsit foarte tare se spală cu jet fin de alcool tehnic până la curat, se lasă să se usuce și apoi se unge folosind un spray special pentru asta
Tot acum ar fi ideal să schimbi și pasta termoconductoare, desfăcând cu atenție radiatorul plăcii video ce este prins cu șuruburile ala cu arc de placa de bază a plăcii video și apoi să reasamblezi radiatorul, dar cu atenție.
Se asamblează totul și se face proba
Eu de exemplu fac proba la cooler înainte de al monta ca să ma asigur că acesta funcționează optim.Desigur ai nevoie de un transformator de 12v și atenție să nu inversezi polaritatea, dar asta nu e o regulă.
Succes

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru DeyCj):

Nu ma descurc in a face ce mi-ai zis si da este aceeasi placa video care mi-ai pus tu link happy numai ca coolerul e putintel mai diferit! big grin tongue in rest e aceeasi ca si specificatii big grin dar intrebarea mea este daca nu cumva sursa sa fie si ea o piedica happy poate e prea puternica placa video pentru sursa mea happy

| DeyCj a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Astea-s mituri.Sursa de alimentare nu are legătură cu supraîncălzirea unei componente hardware. Oricum să nu te aștepți să-ți lucreze la 15 grade(vb vine) placa video nici după mentenanță că din câte știu modele astea funcționează între 40-70 grade optim. Dacă temperatura trece de 78 grade atunci îi bai happy

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru DeyCj):

O sa merg la un service sa ii faca testul si toate cele happy nu stii cat m-ar costa? happy sa am o idee big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Depinde de service- ul la care mergi.Eu pentru așa ceva iau undeva la 70 ron.Adevărul e că doar la domiciliu am prețul ăsta

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru DeyCj):

Dar tu de unde esti? Nu de alta dar eu sunt din Timisoara si nu stiu daca m-ai putea ajuta.
P.s:te-ai uitat la pozele puse? crezi ca ce am eu pe comp ca si componente ar putea face fata la placa asta video?

| DeyCj a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Eu îs din Cluj.Te ajutam cu drag dacă erai de prin Cluj.

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru DeyCj):

Si nu stii ce placa video mi-ar merge la pc-ul meu?happy asta in caz ca nu mi-ar duce sursa spre exemplu happy caut un model cat de cat ok sa pot sa joc si eu ceva pe pc-ul asta ...sa nu ma trezesc ca nu pot face chiar nimic happy

| DeyCj a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Nu ar strica să detaliezi ce configurație ai inclusiv ce și de cât ți sursa, asta ca șa-ți potrecomanda ceve cât mai precis.
La generalbig grinacă la placa de bază ai slot pci express v2.1 poți pune o placă video de generație actuală pe pci express v3 ca e suportată de magistrală, dar lățimea de banda a plăcii video va fi downgradata la lățimea de bandă pci express v2.1, adica nu va lucra la capacitate maximă ci undeva la 1/6 din capacitatea ei de lucru.
Dacă la placa de bază ai magistrală pci express v1 sau 2 poți pune doar plăci vodeo de generații vechi pe pci express v1 sau 2. Cele noi nu sunt suportate de placa de bază.
În cazul ăsta nu ar strica să arunci un ochi pe la mica publicitate(olx okazii, etc) și să vezi ce e pe acolo.

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru DeyCj):

Pe sursa scrie 240W... poate e prea slaba big grin tongue oricum cred ca mai bine merg la un service PC din Timisoara happy big grin se vor uita ei si o sa imi spuna ce si cum happywinking

12 răspunsuri:
| codrutz0000 a răspuns:

Nu cumva sa fie de la Placa de baza?
Poate ca placa ta video se afla chiar la limita, cat poate duce placa de bazahappy

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru codrutz0000):

Ma gandeam si eu la asta happy dar cineva mi-a sugerat tot cam asa o placa video si a zis ca mi-ar merge linistit! :/

| DeyCj a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Placa video ți suportată de sistem, dar depinde desigur și de sursa de alimentare ce o ai, dar trebuie să-i faci mentenanța.Cum se face ți-am detaliat mai sus happy.