| NadyPorahy a întrebat:

Am un aparat foto Fujifilm finepix s4000 si nu merge blitzul. Ori nu stiu eu sa il folosesc, ori chiar nu merge. Din cate stiu, blitzul nu se poate utiliza pentru toate modulele. Dar care sunt modulele prin care pot folosi blitzul si cum sa il fac sa mearga? Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| think3r a răspuns:

Bună! Setează-l pe M - manual, iar apoi apasă pe butonul bliț (flash) și selectează pe ON sau pornit. S-ar putea să se deschidă automat. Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Blitz-ul, in mod automat, functioneaza DOAR daca lumina ambientala este scazuta, sub o valoare prestabilita de firma (seara, cand e intuneric, etc).
Aparatele Fujifilm (si nu numai) au un meniu special pentru blitz, in care poti alege mai multe moduri de functionare: automat, intarire iluminat, oprit, etc.
La Fujifilm, acest meniu se poate accesa apasand partea dreapta a butonului (butonul meniu), cel "cu sageti", de miscare (cel mare, de forma circulara), langa care este un semn de "trasnet".