| DJAGERnout228 a întrebat:

Buna,am un calculator iMac Retina 4k 21.5" Late 2015. i5 3,1 ghz. Ram 8gb 1867 MHz DDR3+ Inter Iris Pro 6200 1536 MB. MacOS high Sierra 10.13
Intrebarea mea este de ce franeaza atat de mult? Lucrez pe el editare video, cateodata merge foarte bine, dar uneori franeaza rau, si trebuie sa-l las cateva minute bune ca sa pot lucra iar.
Specific ca l-am cumparat de la a doua mana si nu am resetat sistemul de operare pentru ca avea deja cateva programe instalate, vanzatorul tot video edita, zicea ca lucreaza video 6k pe el.(chiar avea camera RED Epic Dragon 6k [in valoare de vreo 50 000 $]). Rog seriozitate, nu doresc raspunsuri gen"treci pe windows" Multumesc, funda.

12 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Editare video 6K pe iris pro 6200?
Daca asta așteptai, și nu are alta placa video dedicata, afla ca tocmai ai luat teapa vieții.

| DJAGERnout228 explică (pentru NLS):

Raspunde la subiect. Mie nu-mi trebuie 6k, eu am intrebat de ce imi franeaza iMac-ul.

| NLS a răspuns:

Eu am răspuns la subiect.
Chiar foarte la subiect.
Din componentele înșirate mai sus, reiese ca sistemul are doar o placa video integrata, destul de slaba pentru jocuri și ajungând pana la rangul de foarte slaba pentru editare, în funcție de complexitatea efectelor folosite, rezoluție de randare, etc.
Ai nevoie de o placa dedicata de la Nvidia sau AMD. Nu ai ce face cu Intel, fie ea și Iris Pro

| relian a răspuns:

Are video slaba, e doara aia din procesor incorporata, nu ai placa grafica suplimentara.Sa faci ce spui tu e nevoie de placa grafica.Nu trebuie sa treci pe nimic dar cand cumperi un calculator este bine sa mergi la magazinul Apple si sa le spui pentru ce doresti acel calculator.
Aia or sa iti spuna ce trebuie sa aiba.
Ala te-a mintit probabil sa iti vinda calculatoru.Ce poti face este sa mergi la Apple la magazin si sa le spui ca tu vrei o placa grafica pe acest calculator.Se poate garantat, aia la magazin au service in spate, sau oricum au un service, acolo iti desprinde ecarnu, doar pe la ecran poti umbla la imac si iti pune o placa video, ce alegi tu sau una compatibala oricum.De asemenea daca tot umbla aia acolo poti cere si un max de ram, banui ca nici rami nu-s la max, deci e bine sai pui la max odata ce deschis acest calculator.Pe Imac de 21 inch tu personal nu-i poti pune nimic, nici daca ai deschide tu displayul la fel nu poti sai pui cred ca piesele is lipite, in afara de memoria aia da.La imac 27 inch are fereastra la spate si poti pune tu doara ramii atat.
Si eu am imac dar de 27 de inch nu editez nimic cu el,dar cand l-am luat la custom,am ales eu procesoru de top, placa video de top, si am ales SSD in loc de HDD, iar memoria am lasat-o cat mai mica, pe aia am s chimbato eu pe parcurs.Dar la tine nu poti schimba nimic tu.
Acum mai nou ma cam deranjeaza SSD ca e mic, atunci era SSD doara de 256 si 528 gb, eu am pus de 256 si daca incarc calc cu una alta mereu imi zice ai storage aroape plin bla bla.
Am fost la Apple la magazin, bine eu nu-s in RO dar nu conteaza Apple is aple peste tot e la fel, am fost si le-am spus, daca as vrea sa schimb SSD sa iau de 2 T ar putea sa ma rezolve? Au spus da desigur, chestia e ca te costa balamuc, adica pe mine cu SSD asta de 2 T, pe tine cred ca daca bagi o placa grafica si un ram nu-i cine stie ce asa de mult, dar SSD-urile acum is scumpe mai ales astea de 1 si 2 T.
Deci cam asta ai putea sa faci. Displayul ala este lipit, deci daca incerci tu acassa sal desfaci s-ar putea sal spargi si dupa n-o sa mai repari nimic, ala costa f mult.Deci mai sigur si bu este sa mergi la ei,nu te du nici la servisuri aproabate de Apple,sau care lucreaza si Apple ca aia haabr nau, am fost eu si is cam pe dinafara, mai mult stiu eu ca aia.
Calculatoru ala daca are placa grafica, memorie si cei mai trebuie la ce vrei sa faci cu el, pfff pai nu se compara man cu wind, tu nu stii ce spui.Nuti imaginezi ce poate sa faca scula aia pe OS ala al lor.
Eu cand am facut calc, de pe asta scriu acum, era late 2013 deci al meu nu-i K astea cu display K au intrat in 2014, dar pe mine nu ma intereseaza ca nu editez nimic nu fac nimic cu calc, doar stau pe net, citesc una alta, ma uit la un film.Aia de la Apple cand l-am facut, cand am dat comanda mau intrebat ce fac cu ellaughing zice faci business? zic nu frate il utilizez normal.Pff zice ei pai doar atat.Zic da doar atata dar nu vreau sal schimb la 2-3 ani, vreau sal tiu acolo 10 ani.
Eu asa fac cand iau iau ceva de top stiu ca am ceva timp. Zbarnie nu alta OZN laughing eu am luat atunci i7 procesoru top cel mai mare cel aveau ei sil puteau pune in aceasta masina si grafica la fel.
Ok gata ca nu vreau sa te plictisesc.Du-te la aia vorbeste si vezi ce zic acolo la Apple mai intai, ma refer ce ai tu si ce vrei sa faci, aia or sa iti zica sigur cum sta treaba.Bafta

| DJAGERnout228 explică (pentru NLS):

Pot pune o placa dedicata pe iMac?

| DJAGERnout228 explică (pentru relian):

Multumesc de raspuns, o sa vad ce fac. Oricum nici nu ma bag sa desfac imac-ul e lipit ecranul cu spatele, si doar aia de la service pot. Imi spui te rog si ce placa sa pun ca sa fie compatibila, si sa traga editare video, multumesc!

| relian a răspuns (pentru DJAGERnout228):

Aia de la Apple stiu ce placi grafice suporta.Cei de la magazinul lor is f de treaba, normal ca produsele lor costa f mult, deci au serviciu cu clientii f bine pus la pct.Nu toti aia stiu, dar au in spate tehnicieni si daca aia din magazin nu stiu cheama un tehnician si vorbesti cu ala.E mai bine fata in fata sa vorbsti tu, le spui ce ai, ce vrei sa faci, ei iti vor spune daca ce ai tu e bun sau nu pentru ce doresti sa faci. Apoi le spui ca vrei sa-i faci upgrade la ei si sa iti spuna ce au si cat costa piesele su toata lucrarea.Asa e cel mai bine, stii ce vei face.
Eu daca e sa fac ceva, tot la ei merg si intreb, sau intru la ei pe site, www, apple.com si ma duc sa vad ce placi grafice au, ce memorie ram au si etc.Ei nu-ti pot pune asa orice, iti pune exact ce merge cel mai bine cu calculatorul tau.De ex daca te uiti la ei o sa vezi ca au max 2 placi grafice ce le pot pune in afara de cum este calculatoru facut.
Deci nu te duci tu vreau placa grafica X, ei nu fac asa, ce au si fac este ce ei au incercat si stiu f bine ca acea masina merge struna.
Mai poti intra la ei si sa vorbesti online, au chat online si intrebi dar aia nu stiu, se pricep dar eu prefer sa vorbesc fata in fata cu cineva.Asta daca vrei sa nu mai bati drumu la magazinele lor, sau nu ai pe aproape un magazin deal lor.
Eu pot sa intru sa vorbesc, dar cred ca e bine sa incepi si tu sa comunci, sa nu stiu zic si eu, cred ca te pricepi sa vorbesti catd e cat cu cineva. Daca stii sa editezi ce spui dao la jalea ca sa vorbesti e nimic toata.Nu fiti rusinosi, stiu cum is romanii :)) am fost si eu acolo, am trait destul in RO si stiu cum is oamenii, cu banii lor si is asa rusinosi sa intrebe, rusinosi sa se ia decineva.Fiti mai cum sa zic naturali, e banu tau ia-l de gat pe ala daca situatia o cere :))

| NLS a răspuns (pentru DJAGERnout228):

Nu stiu daca poti, insa stiu ca exista modele care au default si dedicata si integrata. Daca acesta nu are, probabil ca se poate pune.
Nu m-a interesat aria AIO, asa ca nu stiu ce sa zic.

https://www.techwalls.com/amd-radeon-pro-570-575-580-comparison/

| relian a răspuns:

Man ma uitai acum la Apple, vai de capu meu ce scula au scos, exact pentru ce spui tu, faci pe tine si alta nu laughing
Procesor cu 18 core nu mai au pus I au pus deja Xeon procesor laughing poti alege intre 8 si 18 core laughing
Placa grafica radeon de 16 gb laughing ai nu mai stiu ce caracteristici deja is la baie laughing
Ram 128 gb laughing vai de noi frate dar ce fac astia cu asa ceva laughingDDR4
SSD de 4 Tera
Display 5 k
aAu spus ca e pentru profesionisti care vor sa faca muzica, filme, fotografie, 3 D nimatie si nu mai stiu pentru oamenii de stiinta care nu stiu ce nevoie au de nu stiu ce programe, te doare mintea man, asta iti trebuia tie laughing O sa ma uit cat costa cas curios.
Eu am intrat ca idee sa vad de placa ta grafica si vad iMac pro asa swe numeste, aparut acu
Preturile is de la 5 mii de dolari cel mai ieftin si fctie de ce alegi poate ajunge si la 12 mii de dolari laughing astia is nebuni laughing laughing ia omorat pe toti Apple, si mai zic unia e doara firma asa spun aia care n-au Apple laughing

| relian a răspuns (pentru NLS):

Poate sa-i puna si alt procesor si ala placa grafica si orice. Apple pentru orice laptop sau desktop ori all in one se poate customiza, alegi din lista lor ce diresti si ei aia iti pune.Bani sa ai.Ei nu fac produse batute in cuie, orice produs ma refer la calculatoare se poate upgrada ori atunci cand il iei nou sau dupa.

| relian a răspuns:

Man am vrut sa vorbesc pentru tine pe chat cu astia de la Apple dar imi cere serial number de la imacu tau, deci ce sa le zic ca n-am ce nu stau de vorba cu mine.Ca sa intri pe chat cu aia de la Apple trebuie sa cauti pe sitele lor e nitel mai complicat daca nu ai mai intrat niciodata, e cam naspa nu stiu de ce au tot invartoto dar eu am aflat cum intru.Iti spun cum sa intri ok?
Te duci la SUPORT acolo dai pagina tocmai jos de tot si gasesti Help me with iMac si dai clik pe Get Support
Alegi de acolo Other Mac Topics apoi alegi din pagia ce se deschide The Topic is not listed
Apare o noua fereastra si trebuie sa spui ce doresti.Tu scrii ceva de genul asta:I want to upgrade my iMac si dai Continue
O sa apara o noua pagina si acolo ai optiuni ori sai suni, ori sa vorbesti cu ei pe chat.Deci daca alegi chat or sa te intrebe sa pui serial number,daca suni banui la fel te intreaba ce model ai ce srial number.
Eu am intrat pe www. Apple,com aici in america,tu banui ca ai pagina in romana pe RO, uite la asta nu ma gandii
Dar daca intri pe RO ai asa :
Asistenta-apoi mergi jos pe pagina si ai Doresti sa dicuti cu cineva? dai clik pe cONTACTEAZA ASISTENTA APPLE, apoi alegi MAC, dupa alegi Mac desktop si ajungi la Other Mac Topics, de aici e in engleza, deci urmezi psii de sus.
Suni sai vorbesti pe chat probabil cu cineva in romana.Bafta.

| DJAGERnout228 explică (pentru relian):

Multumesc de ajutor, si pentru timp. sănătate!