| Boanca_Florentina_1991 a întrebat:

Buna,
As dori să-mi achiziționez un laptop insa nu prea ma pricep. Va trebui sa instalez pe el un Sistem CAD de proiectarea tiparelor cu care voi lucra. Singurul lucrul pe care il stiu este ca trebuie sa fie DUAL CORE. Ma poate ajuta cineva? Din păcate si bugetul este mic, acum imi permit cam 2000 lei

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Indiferent ce cumperi cauta sa aiba montat SSD.
Recomand HP sau Dell.Un I3 cu 4G este mai mult decat suficient.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Pana in 2000 RON, am cautat putin si asta este disponibil momentan:
https://www.pcgarage.ro/......2gb-linux/
Laptop-ul vine cu i3-8130U, adica este OK, mai vine cu 4GB Ram, si poti face upgrade pana la 20. + ai si placa video, in CAD iti trebuie memorie video pentru a randa mai repede piesele.

| flixbuster a răspuns:

Pai ce program CAD vei folosi? Se pot verifica usor cerintele programului si in functie de acestea vezi pe ce mergi: procesor mai rapid, memorie mai multa, disc mai rapid.

| Boanca_Florentina_1991 explică (pentru flixbuster):

Programul este de la Gemini CAD. ( Gemini Pattern Editor, Gemeni Cut Plan si Gemini Nest Expert - Dual Core )

| flixbuster a răspuns (pentru Boanca_Florentina_1991):

Compania nu afiseaza clar cerintele hardware pentru produsele sale, am reusit sa gasesc ceva cu greu redirectionat de Google.

De aici: http://www.geminicad.com/help/index.html -> Definition and explanations -> System requirements

***********************
Recommended System Specifications

In order to ensure proper functionality of our product suite, please use the following configurations as guidelines:

Minimum Required Specifications:
•2.0 GHz i5 (4th Generation) Processor or equivalent
•4 GB of RAM memory
•Windows 7 (32-bit)
•Display resolution: 1920x1080px

Recommended Specifications:
•4.0 GHz i7 (7th Generation) Processor or equivalent
•8 GB of RAM memory
•Windows 10 (64-bit)
•Display resolution: 1920x1080px
***********************

Optiuni:
1) acest laptop indeplineste cerintele minimale si este la limita superioara a bugetului tau:

http://www.cel.ro/......SE3MjUo-l/

2) acest laptop depaseste cu 78 RON limita superioara a bugetului tau dar indeplineste specificatiile recomandate (mai putin cea cu 8 GB RAM). Cel mai important este ca are procesor i7 la un pret foarte bun. Inca 4 GB RAM poti adauga usor mai tarziu cand mai faci rost de bani (costa pe la 100 RON un modul de 4 GB) si vei avea configuratia recomandata completa:

http://www.ideall.ro/......nu--190830

Recomandarea mea clara: mergi pe optiunea 2)