| k1999 a întrebat:

Buna! Cand instalez Visual Code ul pe Linux, dupa ce scriu sudo dpkg -i... imi cere parola de sudo.Cum aflu acea parola?

3 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Încearcă să introduci parola de la root.

| doctorandus a răspuns:

Lol. E Linuxul tau, tu trebuie sa stii parola.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, ce raspunsuri TAMPITE
sudo - super user do
adica sa o faci ca super user

adica, trebuie sa bagi parola DE LA CONTUL TAU, considerand ca, contul tau e trecut cu drepturi de administrator in /etc/sudoers

difera serios de parola de root, care se baga la programul su, NU la sudo (pe departe nu sunt acelasi lucru)

totusi, din cauza ca tu nu ai dat
sudo dpkg -i
ci dpkg -i direct
e posibil ca tu sa faci confuzie cu sudo si sa vrea de fapt parola de root
atunci ai doua solutii:
evident:
sudo dpkg -i
sau schimbi parola de root cu:
sudo passwd
baga parola ta, o sa te intrebe apoi de alta parola si baga ce parola vrei tu pentru root
apoi la dpkg -i baga parola nou introdusa

PS daca parola ta nu merge la sudo (lucru de care ma indoiesc) atunci esti ciufut, trebuie sa te masochesti cu recover root password, care numai simplu nu e (trebuie boot-at un linux extern de pe stick or smth pe care sa ai root, apoi sa faci chroot in sistemul tau si sa schimbi parola de root si/sau sa te adaugi in /etc/sudoers)