| LinaMadaL a întrebat:

Buna, daca mi-am uitat facebookul logat pe un calculator public, iar cineva mi-a verificat mesajele, se pot lua unele actiuni legale sau nu? Faza e ca deja eram logata, nu a dat log sau ceva, dar s-a uitat in mesaje

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce actiuni legale sa faci, respectivul nu a facut nici o ilegalitate, daca doar s-a uitat la mesae si nu a incalcat prevederile Codului civil privind viata privata, citez:
"ART. 71. Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
  (2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
  (3) Este, de asemenea, interzisă utilizarea, în orice mod, a corespondenţei, manuscriselor sau a altor documente personale, precum şi a informaţiilor din viaţa privată a unei persoane, fără acordul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
ART.74.Atingeri aduse vieţii private
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
  a) intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal;
  b) interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
  f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori  audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
  g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite;
h) utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană;
  i) difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor  documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele."

4 răspunsuri:
| Ivy86 a răspuns:

Nu ai ce face, schimba parola si delogheaza-te de la toate device-urile. In rest, fi mai atenta cu detaliile personale, sunt oameni care au pățit-o rau de tot.

| LinaMadaL explică (pentru Ioandelasal):

Nu ca si cu corespondența? Daca nu e pe numele tau e ilegal sa desfaci un plic?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LinaMadaL):

Nu este la fel. Deschiderea corespondentei presupune o imixtiune neautorizata si intentionata, respectiv deschiderea plicului, pe cand tu ai lasat contul de Facebook deschis, la indemana oricui intra pe respectivul calculator si il putea vedea chiar fara a avea aceasta intentie.

| LinaMadaL explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc, contul a fost lasat deschis pe calculatorul de la lucru si stiu ca una din olege s-a uitat in mesaje sad