Întrebare recomandată | Perversitate a întrebat:

Dau funda.
Avem un proiect in care am creat un rucsac cu 3 panouri solare( unul mai mare și doua laterale mai mici). Acum ni se cere sa calculam W pentru cele trei panouri solare. Nu exista nici un indicator deja dat, produsul fiind creat de noi. Cum pot calcula W? Care sunt calculele necesare? Un exemplu ne-ar ajuta enorm!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă unul este mare pe spate, iar celelalte două sunt laterale, soarele nu le poate vedea pe toate în același timp, iar chiar și pentru cel din spate va produce doar dacă mergi tot timpul cu spatele la soare.
Trebuie să ai mărimea panourilor, tipul lor, randamentul energetic pe unitatea de suprafață, dacă nu știi nimic, nu au cum să calculezi.

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Creati voi si panourile?
Eu cred ca le cumparati de undeva si trebuie sa cereti si o fisa tehnica.

| CM7YRE a răspuns:

Sa calculezi W ce? Te referi la puterea sau W/Kw "produsi"? Vezi ca panourile solare au o anumita eficienta/un anumit randament si sunt influentati de anumiti factori, unghi, cat timp au "lumina", sursa acesteia etc. Puterea (cred) e calculata in W/h din cate stiu, depinde de panou, randament. Sa zicem ca ai un panou de 250W, si un randament de 10%. In conditii "perfecte" intr-o ora el iti va produce acei 10% = 25W.