| Hotea_Nicolae_1998 a întrebat:

Exista panouri solare care se produca curent electric si caldura in acelasi timp.

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu,iar cand zici caldura, te referi la apa calda, nu?

| horia2012 a răspuns:

Pentru ca ai pus o intrebare asa din curiozitate, faci o confuzie. Sunt panouri solare fotovoltaice care produc energie electrica si panouri solare termice care produc apa calda.
Ori una, ori alta. Stii cat consuma un bolier (2-3 Kw) si costa 700 lei.
O central fotovoltaica care sa alimenteze acel boiler te costa de 10 ori mai mult. Ca doar nu-ti imaginezi ca legi acele panouri la boiler si gata ai apa calda.

| VladA13D a răspuns:

Da,adica,panourile solare genereaza electricitate, un boiler pe curent, pentru incalzire de apa, sau centrala sau altceva, orice poate folosi curent.