PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Buna dimineata!

Vreun expert in calculatoare pe aici?!
Daca vreau sa testez un laptop si vreau sa stiu ce vechime are, ce pasi trebuie sa fac, unde sa intru, si ce sa tastez?!
Sau imi poate arata simplu data activarii initiale, etc?!
Daca nu poate calcula si afisa Indicele de Experienta Windows - WEI - e grav, ce inseamna?! Ca reclama e ca merge perfect, din toate punctele de vedere!

Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

CrystalDiskInfo, daca are HDD, iti poate spune orele de functionare si gradul de sanatate al lui. Dar daca HDD-ul a fost schimbt, asta e! Altfel, vechimea o poti afla dupa model (cand a aparut) si, eventual, un act de vanzare din magazin. Nu ai cum sa afli altfel vechimea. BIOS-ul ar putea inregistra vechimea placii de baza, dar nu este prevazut cu asa ceva. Celelalte piese se pot schimba.

| Goete a răspuns:

Daca merge perfect, te legi la cap fara sa te doara