| yeearo42069 a întrebat:

Doresc sa stiu cum pot sa deschid o imagine png/jpeg in Visual Studio 2017, sa ii accesez datele RGB a fiecarui pixel si apoi sa creez o matrice in c++. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti descarci de pe net libraria openCV, iar in clasa cv::Mat iti creezi obiectul, folosind metoda cv::imread(string img) iti citesti imaginea.
Clasa Mat, mai are atributele rows, columns, pe care le parcurgi cu un for, iar cu metoda cv::at(int, int) iei fiecare pixel si-l adaugi in array.

1 răspuns:
| yeearo42069 explică:

Pentru cei care vor mai veni pe acest fir, ca sa importati libraria OpenCV urmariti acest video: https://www.youtube.com/watch?v=Oi3HaBH8RC4